Eliptisin türevlerinin insan DNA topoizomeraz enzimleri üzerindeki etkilerinin araştırılması
Investigation of effects of ellipticine derivatives on human DNA topoisomerases enzymes
- Tez No: 479762
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ TOPÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biyoteknoloji, Biochemistry, Biotechnology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
DNA topoizomerazlar replikasyon, transkripsiyon, rekombinasyon gibi hayati öneme sahip hücresel basamaklarda fonksiyonlara sahip olan enzimlerdir. Bu enzimler, DNA üzerinde geçici kırıklar oluşturarak molekülün kimyasal yapısını etkilemeden üç boyutlu yapısını değiştirirler. Tek zincir üzerinde veya çift zincir üzerinde kırık oluşturmalarına göre tip I ve tip II olarak iki alt sınıfa ayrılan bu enzim grubu, antikanser tedavilerde önemli hedef moleküller olarak nitelendirilmektedir. Özellikle tip II sınıfına ait topoizomeraz II enzimi proliferasyonda oynadığı rol sebebiyle tümör hücrelerinin büyümesini engellemek adına uygulanan tedavilerde kimyasal ajanların öncelikli hedefi durumundadır. Çalışmamızda antikanser etkinliği kanıtlanmış eliptisin maddesinin sentetik türevlerinin topoizomeraz enzimleri üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Enzimlerin temel reaksiyonları olan relaksasyon ve dekatenasyon reaksiyonlarına etkileri ayrı ayrı irdelenmiş, inhibisyon mekanizmalarını aydınlatmak amacıyla DNA üzerinde enzim-aracılı kırık oluşumuna neden olup olmadıkları test edilmiştir. Ardından maddelerin interkalatör özellikleri incelenerek çalışmamız ayrıntılandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
DNA topoisomerases are among the most important group of enzymes having vital cellular roles in replication, transcription and recombination. These enzymes change the three dimensional structure of DNA without affecting chemical structure through transient breaks. Topoisomerases, which are classified as type I and type II according to whether they produce single or double strand breaks in their reaction mechanisms are qualified as popular targets for anticancer drugs. In particular, topoisomerase II enzyme that belongs to type II class comprises preferential targets in chemotherapy due to their roles in cellular proliferation. In this study, newly synthesized ellipticine derivatives were investigated to assess their effects on topoisomerases. Their effects on main reactions of topoisomerases, relaxation and decatenation, have been examined with the experiments to reveal whether they affect the rate of DNA cleavage by topoisomerases. Our study was detailed by investigating their intercalative properties.