Asmada (Vitis vinifera L.) mapk genlerinin real-time PCR ile ifade analizi
Expression analysis of mapk genes in Vitis vinifera using real-time PCR
  1. Tez No: 479766
  2. Yazar: ASHKAN HODAEI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİRSEN ÇAKIR AYDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Ziraat, Biotechnology, Agriculture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
MAPK genleri, tüm ökaryot canlılarda evrimsel süreçte korunmuşlardır. Genel olarak, MAPK'lar sitokinez, farklılaşma, çoğalma, hücre gelişimi, abiyotik ve biyotik yanıt, patojen savunması ve hormonal tepkiler gibi temel fonksiyonlarda önemli rol oynayan çok yönlü protein ailesidir. Bu çalışmada, tanelerde farklı gelişim dönemlerinde, yapraklar, ve sülüklerden toplam RNA'lar izole edilmiş, ve bu RNA'lardan cDNA sentezi gerçekleştirilmiştir. VvMAPKK ve VvMAPKKKK alt ailelerine ait genlerin ifade analizi için bu genlere özgü toplam 12 primer (5 MAPKK, 7 MAPKKKK) dizayn edilmiş ve bu primerler kulanılarak Real-time PCR analizi gerçekleştirilmiştir. VvMAPKK ve VvMAPKKKK genlerinin ifadeleri farklı tane gelişim dönemlerinde regüle olmuş, olgunlaşma döneminde bütün genlerin ifade düzeylerinde azalma gözlemlenmiştir. VvMAPKK ve VvMAPKKKK genlerinin ifade profilleri ile, meyvede tam olgunlaşma döneminde, hücre gelişimi ve farklılaşmasının baskılanması arasındaki korrelasyon saptanmıştır. Bu genlerin tanelerin büyüme ve gelişme dönemlerinde fitohormonlar ile bağlantılı yolaklarda rol oynayabileceği düşünülmektedir. Sonuç olarak, bu çalışma VvMAPKK ve VvMAPKKKK proteinlerinin gelişim dönemlerinde üstlendikleri roller ve yer aldıkları fizyolojik olayların belirlenmesi açısından bir ön bilgi sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
MAPK genes are evolutionary highly conserved ancient cascades in all eukaryotes. Generally, MAPKs as a versatility protein family, control cell's fate by playing important roles in prominent functions including cytokinesis, differentiation, proliferation, cell development, abiotic and biotic responses, pathogen defense, hormonal responses. Moreover, these ubiquitous proteins have crosstalk ability with different pathways and also within each other which makes the study of them so complicated. In this research, total RNA from berries, leaves, clusters and tendrils during different developmental stages were extracted and after purification and cDNA synthesis their relative expression were analyzed with totally 12 primers (5 MAPKKs and 7 MAPKKKKs) using Real-time PCR. The expression of both VvMAPKK and VvMAPKKKK sub-family genes was regulated by growth and development in berries and downregulated during the ripening stage which can be related to decreased level of cell-development and cell-proliferation and consequently, decreased level of extra-cellular signals. All together this work provides a background to research about physiologic roles of VvMAPKKs and VvMAPKKKKs in different development stages. Besides, these proteins can play a role in the production of phytohormones, and different related cascades.