Bina enerji simülasyon programlarının örnek bir çalışma ile karşılaştırılması
Comparison of energy simulation programs via a case study
  1. Tez No: 479781
  2. Yazar: HAMED ASLANIPOUR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLBEN ÇALIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Son zamanlarda yeni binalarda tasarım alternatiflerini, mevcut binalarda ise iyileştirme alternatiflerini değerlendirebilmek için enerji simülasyon programlarının kullanımı yaygınlaşmaktadır. Kullanılacak simülasyon programın seçiminde ise kullanışlı bir ara yüze ve güncel yapı malzemelerinden oluşan malzeme kütüphanesisahip olması ile binanın ve enerji sistemlerinin gerçekçi modellenmesi önem kazanmaktadır. Bu çalışmada İzmir ili, Bornova ilçesinde bulunan Ege Üniversitesi Nükleer Bilimler Enstitüsü binası BEP-TR, DesignBuilder ve eQUEST enerji simülasyon programları aracılığı ile modellenerek, yıllık enerji tüketim miktarları belirlenmiştir. Sonuçlar, bina toplam enerji yükünün en düşük DesignBuilder programından elde edildiğini, buna karşın BEP-TR programı ile elde edilen bina toplam enerji yükünün DesignBuilder programı ile hesaplanmış değere göre yaklaşık %345 oranında fazla olduğunu göstermektedir. En yüksek enerji tüketimi kategorisi, BEP-TR programı ile ısıtma tüketimi olarak bulunmasına karşın DesignBuilder ve eQUEST programları ile soğutma tüketimi olarak bulunmuştur. Sonuçlardaki farkların nedenlerini belirlemek için programlar karşılaştırılmış ve herbirinin geliştirilmesine yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Recently, the use of energy simulation programs has become widespread in order to be able to evaluate design alternatives in new buildings and to assess retrofitting alternatives in existing buildings. Having a user-friendly interface and a material library consisting of up-to-date building materials as well as modelling the building and its energy systems realistically become important for selecting the simulation program to be used. In this study, the building of Nuclear Science Institution of Ege University, located in Bornova, Izmir province, is modeled via BEP-TR, DesignBuilder and eQUEST energy simulation programs and the annual energy consumption of the building is determined. The results show that the lowest building total energy consumption was calculated by the DesignBuilder program whereas the building's total energy consumption obtained by the BEP-TR program was almost 345% higher than the value calculated by the DesignBuilder program. The highest energy consumption category was found to be the heating consumption by the BEP-TR program whereas it was found to be the cooling consumption by the DesignBuilder and eQuest programs. In order to determine the reasons for the differences in the results, the programs were compared and recommendations towards improving each of them are presented.