İklim değişikliğinin bina enerji tüketimine etkisinin örnek yapı kabuğu parametreleri değişimi ile analizi
Analysis of the effect of climate change on building energy consumption by changing in sample building envelope parameters
- Tez No: 935621
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY ZORER GEDİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Fiziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Fosil yakıtlardan uzaklaşma ve enerji verimliliği çalışmalarının arttırılması, iklim değişikliği ile mücadele ve adaptasyon yöntemlerinin ana eksenini oluşturmaktadır. Ülkemizde nihai enerji tüketimlerinin sektörlere göre dağılımı analiz edildiğinde binalarda (konut, ticaret ve hizmetler) tüketilen enerji miktarının ilk sırada geldiği görülmektedir. Bu tüketim yoğunluğu diğer ülkelerde de benzer şekilde karşımıza çıkmaktadır. Dolayısıyla birçok ülkenin önümüzdeki yıllar içinde iklim değişikliği ile mücadele ve adaptasyon hedeflerini yakalayabilmesi için odaklandığı sektörlerin başında yapı sektörü gelmektedir. Bu tez çalışmasında IPCC 6. Değerlendirme Raporu'nda belirtilen SSP2-4.5 senaryosu dikkate alınarak 2036-2065 yılları arasındaki ortalamayı ifade eden 2050 yılı iklim verileri oluşturulmuştur. Oluşturulan 2050 yılı iklim verileri ile bina enerji simülasyon programlarında kullanılan geçmiş yıllar tipik meteorolojik verileri (TMY) yapılan çalışmada kullanılmıştır. 3 boyutlu modelleme aracı (Design Builder) ve yıllık enerji simülasyon programı (EnergyPlus) ile bina modeli oluşturularak; yapı kabuğu opak alan performans değerleri, saydam alan oranı ve saydam alan güneş enerji geçirgenliği ile ilgili farklı senaryolar için bina enerji simülasyon çalışmaları yapılmıştır. Bu senaryolar Türkiye'de dört farklı bölgede yer alan iller için tekrarlanmıştır. Yapılan çalışmalar neticesinde; enerji simülasyon modellerinde kullanılan farklı iklim verilerinin bina yıllık enerji tüketimine olan etkileri değerlendirilmiştir. Buna ek olarak tipik bir apartman binası için yapı fiziğinde uygulanan enerji verimliliği önlemleri karşılaştırılması yapılmıştır. Bu çalışma kapsamında; iklim değişikliği sonucu ortaya çıkmakta olan yeni iklim verilerinin bina kabuğu tasarımına olan etkisinin ortaya çıkarılması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Moving away from fossil fuels and increasing energy efficiency studies constitute the main axis of climate change adaptation and mitigation methods. When the distribution of final energy consumption by sectors is analyzed in our country, it is seen that the amount of energy used in buildings (residential, commercial, and service buildings) comes first. This end use intensity is encountered in a similar way in other countries. Therefore, the construction sector is at the forefront of the sectors that many countries focus on to achieve their climate change adaptation and mitigation targets in the coming years. In this thesis study, 2050 climate data representing the average between 2036-2065 was created by considering the SSP2-4.5 scenario specified in the IPCC 6th Assessment Report. The created 2050 climate data and the past years typical meteorological data (TMY) used in building energy simulation programs were used in the study. Building model was created with the 3D modeling tool (Design Builder) and annual energy simulation program (EnergyPlus) and building energy simulation studies were performed for different scenarios regarding building façade opaque elements' performance values, window to wall area ratio and solar heat gain coefficient of façade glass. These scenarios were repeated for cities located in four different regions in Türkiye. As a result of the studies conducted; the effects of different climate data used in energy simulation models on annual building energy consumption were evaluated. Additionally, comparison of energy efficiency measures applied in the building physics of a typical apartment building was made. Within the scope of this study, it is aimed to reveal the effect of climate change on the building envelope design by using predicted weather data.