Kabartma desenli örme kumaşların fiziksel ve ısıl konfor özellikleri üzerine bir araştırma
Research on physical and thermal comfort properties of three-dimensional knitted fabric
- Tez No: 479785
- Danışmanlar: PROF. DR. ARZU MARMARALI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 225
Özet
Günümüzde yaşam kalitesinin giderek önem kazanması ve tüketicilerin bilinçlenmesiyle birlikte, giysilerden beklenen özellikler artmış; vücut hareketi konforu ve estetik konforun yanı sıra giysilerin ısıl konfor sağlaması aranan özellikler arasında sayılmaya başlanmıştır. Son yıllarda teknik tekstillerden sonra üzerinde en fazla çalışılan konu giysi konforudur. Örme kumaşların daha yaygın olarak kullanılması ile örme yapılarında yeni desenler yaratma ve farklı ilmek yapıları kullanarak çeşitliliği artırma çalışmaları da artmıştır. Bu amaçla, ilmek oluşumu sırasında, iğnelerin yükselme miktarını değiştirerek elde edilen atlama ve askı gibi yapılar çok yaygın olarak kullanılmaktadır. Temel örgü türevlerinden olan ve askı veya atlama yapılarının tekrarlı olarak kullanılmasıyla elde edilen çift katlı pike yapıları, temel örgülere göre daha farklı fiziksel ve konfor özelliklerine sahiptirler. Kalınlığı nedeniyle üç boyutlu olarak da nitelenen bu yapılar hakkında yapılan araştırmalar giderek artmaktadır. Bu çalışmada, çift katlı pike örgü grubunda yer alan ön yüzeyi kabarık görünümlü kumaşlar ile ilgili kapsamlı bir çalışma yapılmıştır. Çalışmanın ilk adımında, yuvarlak örme makinelerinde rapor büyüklükleri değiştirilerek ve farklı üretim parametreleri kullanılarak Ottoman ve Kapitone kumaşlar üretilmiştir. İkinci adımda ise üretilen kumaşların fiziksel ve ısıl konfor özellikleri ayrıntılı bir şekilde incelenmiş ve optimum konfor ve performans özelliklerine sahip kumaş tipleri ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the developments in textile technology and increase in people's living standards, the demands from apparel sector have changed. Besides body movement comfort and aesthetic comfort, thermal comfort also became a required qualification. In recent years, following technical textiles, the most studied topic is clothing comfort. The studies for increasing the diversity of knitted fabrics gained speed in order to create new patterns by using different loop structures such as float and tuck structures. Double pique knitted structure produced by repeating the tuck or float structures have different physical and thermal comfort characteristics than basic knitted structures. Researches conducted on these structures which are characterized as three dimensional fabrics due to their higher thickness have been gradually increased. This comprehensive study about the ottoman rib and jersey cord fabrics was performed in two stages. In the first stage, ottoman rib and jersey cord fabrics were produced on a circular knitting machine by varying the production parameters. In the second stage, the physical and thermal comfort properties of the fabrics were investigated in detail and fabric types providing optimum thermal comfort and performance properties have been tried to introduce.