Silifke Kalesi kazısı seramikleri (2011-2014)
Silifke Castle excavation ceramics (2011-2014)
- Tez No: 644822
- Danışmanlar: PROF. DR. NURŞEN ÖZKUL FINDIK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Arkeoloji, Sanat Tarihi, Archeology, Art History
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sanat Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 346
Özet
Silifke, Türkiye'nin Akdeniz Bölgesinde, günümüzde Mersin İline bağlı bir ilçedir. Silifke Kalesi'de bu ilçenin merkezinde yüksek bir tepe üzerinde konumlanmıştır. Silifke, Akdeniz'i Anadolu'ya bağlayan yollar üzerinde bulunduğundan her dönem stratejik bir öneme sahip olmuştur. Hem askeri hem de ticari anlamda önemli bir yere sahip olan bölgenin korunmasında da Silifke Kalesi büyük rol oynamıştır. Silifke Kalesi'nde 2011 yılında Prof. Dr. Ali Boran başkanlığında kazılar başlatılmıştır. Kazılar esnasında kalenin son dönem yerleşmelerine ait temel izlerine ulaşılmıştır. Çalışmalar sırasında mimari buluntular ile birlikte Kale'de yaşamış farklı kültür ve dönemlere ait sırlı ve sırsız seramik parçalar ele geçmiştir. Bu çalışmanın konusunu 2011-2014 yılları arasında Silifke Kalesi kazısında ele geçen seramikler oluşturmaktadır. Sırlı seramikler ve sırsız seramiklerin yanı sıra malzemesi pişmiş toprak olan lülelerde çalışmaya dahil edilmiştir. Sırlı seramikler içerisinde üretim yerleri ve dönemleri farklı olan seramikler tespit edilmiştir. Bu seramikler, Haçlı seramikleri, İtalya seramikleri, Çin porselenleri, Kütahya seramikleri ve Eyüp İşi Ebru Desenli seramikler olarak çalışma içerisinde incelenmiştir. Sırsız seramiklerde kendi içerisinde formlara ayrılmış ve tarihleme yapılmıştır. Osmanlı Dönemi sırsız seramiklerinin yanı sıra Karamanoğlu Dönemine ait kabartma desenli sırsız seramik parçalar olduğu görülmüştür. 18.ve 19. Yüzyıla tarihlenen lülelerin farklı tipleri belirlenmiştir. İncelen seramikler içerisinde İthal seramiklerin olması Silifke'nin Akdeniz ticaretindeki önemini göstermiştir. Sonuç olarak, seramikler üzerinden yapılan bu çalışma ile Silifke Kale'sinin kullanıldığı dönemlere ait maddi kültür parçaları olan seramikler tanıtılmıştır. Böylelikle Silifke'nin tarihsel süreci ile birlikte sosyal ve ticareti yaşamı hakkında somut deliller ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Silifke is a district of Mersin provinceon Turkey's Mediterranean Coast today. Silifke Castle is also located on a high hill in the centre of this district. Since Silifketakes place on the roads connecting the Mediterranean to Anatolia, it has always had a strategic importance. Having an important position as both military and commercial, Silifke Castle has played an important role in the protection of the region. In 2011, at the Silifke Castle, excavations were initiated under the control of Prof.Dr. Ali Boran. During the excavations, the foundation traces belonging to the last period settlements of the castle has been reached. During the works, glazed and unglazed ceramic pieces belonging to different cultures and periods that lived in the Castle along as well as the architectural finds were found. The subject of this study consists of the ceramics found in the Silifke Castle excavation conducted between 2011-2014. In addition to glazed ceramics and unglazed ceramics, terracotta nozzles have been included in the study. Among the glazed ceramics, ceramics whose production locations and periodsis different, have been identified. These ceramics have been examined in scope of the study as Crusader ceramics, Italian ceramics, Chinese porcelains, Kütahya ceramics and Eyüp Work Marbling Patterned ceramics. Unglazed ceramicshas been divided into forms and dated in itself.In addition to the unglazed ceramicsof Ottoman Period, it has been observed that there are unglazed ceramic pieces with embossed patterned belonging to the Karamanoğlu Period. Different types of nozzles dating to the 18th and 19th centuries have been determined. The presence of imported ceramics among the examined ceramics shows the importance of Silifke in the Mediterranean trade. As a result, ceramics, which are material culture pieces belonging to the periods when Silifke Castle was used, were introducedbased on this study carried out regarding the ceramics. Thus, concrete evidences about the historical process of Silifkeas well as its social and commercial life have been presented.