Destekli iyonik sıvılı membran sistemi kullanarak lantanın taşınımında etkili faktörlerin optimizasyonu
Optimization of lanthanum transport factors using supported ionic liquid membrane system
- Tez No: 479788
- Danışmanlar: PROF. DR. MERAL ERAL, DOÇ. DR. ŞENOL SERT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Lantan (III)'ün destekli iyonik sıvılı membran sistemi ile taşımında (TBP-[C4mim][Tf2N] ve CMPO-[C4mim][Tf2N]) ekstraktant-iyonik sıvı karışımları vakum altında hidrofobik polivinildin florür filme immobilize edilmiştir. TBP ile yapılan denemelerde sıyırıcı faz olarak su, CMPO ile yapılan denemelerde EDTA çözeltisi kullanılmıştır. Örneklerin konsantrasyon ölçümü ICP-OES ile gerçekleştirilmiştir. Lantanın taşınımını etkileyen; besleme faz konsantrasyonu, pH, taşıyıcı/iyonik sıvı oranı, CMPO konsantrasyonu faktörlerinin etkisi incelenmiş ve bu faktörlerin optimizasyonu için modifiye edilmiş tam faktöriyel tasarım kullanılmıştır. Membran karakterizasyonu, filtrenin immobilizasyon öncesi ve sonrası SEM görüntüleri alınarak gerçekleştirilmiştir. İmmobilizasyon sonrasında membran porlarının yüklenen organik sıvıyla dolduğu görülmüştür. Lantanın TBP ile taşınmasında optimum koşullar; besleme faz başlangıç konsantrasyonu 50 ppm, taşıyıcı/iyonik sıvı oranı 2:1 ve pH 5 olarak bulunmuş ve % 38 taşıma elde edilmiştir. Lantanın CMPO ile taşınmasında optimum koşullar; besleme faz başlangıç konsantrasyonu 59,15 ppm, CMPO konsantrasyonu 11,37 mM ve pH 3 olarak bulunmuş ve % 32 taşıma elde edilmiştir. Belirlenen aralık değerlerinde, Lantan (III)'ün TBP ve CMPO ile taşınımını en çok etkileyen faktör pH bulunmuştur. Ayrıca optimum çalışma koşullarında, TBP ve CMPO'nun Lantan (III)'ü taşıma performansları arasında belirgin bir fark görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
Transport of lanthanum by ionic supported liquid membrane was investigated. The system was prepared by immobilization of (TBP-[C4mim][Tf2N] and CMPO-[C4mim][Tf2N]) into hydrophobic PVDF membrane filter by using vacuum. Stripping phase was chosen as distilled water in TBP systems. For CMPO used systems stripping phase solution of EDTA was used. Lanthanum concentrations of samples were measured by ICP-OES. Modified full factorial design was used to optimize lanthanum transport efficiency factors as feeding phase metal initial concentrations, pH, carrier-ionic liquid ratio and CMPO concentration. Membrane characterization was carried out by means of SEM. After immobilization it was seen that the pores were filled up by organic liquid. Optimum conditions for lanthanum transport by TBP were initial lanthanum concentration 50 ppm, carrier-ionic liquid volume ratio 2:1 and pH 5.38% transport was achieved in these conditions. Optimum conditions for lanthanum transport by CMPO were initial lanthanum concentration 59,15 ppm, CMPO concentration 11,37 mM, pH 3.32% transport was achieved in these conditions. Additionally the most effected factor was found pH on transport of La (III) and there was no significant difference between TBP and CMPO extractants transport efficiency.