Integration of ALTO and SDN protocols for peer to peer applications
Görevdeş uygulamalar için ALTO ve yazılım tanımlı ağ mimarisi protokollerinin entegrasyonu
- Tez No: 479787
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜGE SAYIT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Bilgisayar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Yazılım Tanımlı Ağ (YTA), bilgisayar ağlarının veri ve kontrol düzlemlerini birbirinden ayrılmasıyla ortaya çıkan yeni bir ağ mimarisidir. Bu ayrıştırma, ağ üze- rinde çalışan uygulamaların gereksinimleri göz önünde bulundurularak belirli ağ operasyonlarını geliştirmeyi olanak sağlar. Bu tezde temel olarak, YTA üzerinde koşan video akışlandırma uygulamalarının performanslarının iyileştirilmesi hedef- lenmiştir. Bu amaç için ilk olarak, YTA üzerinde koşan HTTP üzerinden dinamik uyarlamalı video akışlandırma kullanan istemcilerin elde ettikleri deneyim kalitesini arttırmak için rota seçimine ilişkin dört farklı yöntem önerilmektedir. İkinci olarak ise, YTA ve Uygulama Katmanı Trafik Eniyilemesi (UKTE) protokolünün bir arada çalıştığı video akışlandırma sistem mimarisi önerilmektedir. Önerilen mimari üze- rinde, istemciler için hem uygun video sunucusu hem de akışlandırma rotası seçi- mine ilişkin iki farklı yöntem önerilmektedir. Benzetim sonuçları, YTA üzerinde çalışan video akışlandırma uygulamalarının geleneksel video akışlandırma uygula- malarına göre daha iyi performansa sahip olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Software Defined Networking (SDN) is a recently emerged network architec- ture by decoupling the control and forwarding planes of computer networks. This seperation enables to develop specific network operations by considering the requ- ierement of the applications running over the network. In general, this thesis aims to improve the performance of video streaming applications running over SDN. For this purpose first, four different route selection methods are proposed to increase the quality of experience (QoE) received by clients using Dynamic Adaptive Video Streaming over HTTP (DASH) running over SDN. Secondly, a video-on-demand (VoD) system architecture based on SDN and Application Layer Traffic Optimi- zation (ALTO) protocol interoperability is proposed. By using the proposed VoD architecture, two different methods are proposed for both the suitable video server and streaming route selection. Simulation results show that video streaming appli- cations running over SDN have better performance when compared to traditional video streaming applications.