Investigating and development of electroless plating catalyst and activation solution in electroplating industry
Metal kaplama sektöründe kullanılmak üzere akımsız kaplama katalizörü ve aktivasyon çözeltisi geliştirilmesi ve uygun çalışma koşullarının belirlenmesi
  1. Tez No: 479803
  2. Yazar: ŞENAY MACİT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CANAN URAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada, Akrilonitril Bütadien Stiren (ABS) plastiği üzerine akımsız nikel ve bakır kaplama tekniği uygulanmıştır. Akımsız kaplama işlemi plastik üzerine metal kaplamanın temel adımlarından biridir. Bu işlem plastik parçayı iletken duruma getirir ve istenilen kalınlıkta, homojen ve sert bir kaplamayı mümkün kılar. Endüstride bu banyoda kullanılan çok çeşitli katalizör ve aktivasyon çözeltileri bulunmaktadır. Ülkemizde tamamen geleneksel yöntemlerle yapılan bu kaplama işlemi için çevreye dost banyo çözeltileri ve yeni kaplama katalizörü geliştirmek bu çalışmanın amacını oluşturmaktadır. Bu çalışmada katalizör olarak oda sıcaklığındaki iki farklı iyonik sıvı, zımpara kağıt boyutunun etkileri ve kaplama süresi sabit kaplama sıcaklığı ve sabit pH değerlerinde araştırılmıştır. Deneyler, 1-etil-3-metil imidazolyum klorür (EMIC) ve 1-etil-3-metil-imidazolyum dikyanamit (DCA) olmak üzere iki çeşit iyonik sıvı kullanılarak, 120-800 kum boyut aralığındaki zımpara kağıtları ile aşındırma işlemi uygulanarak, 30-150 dakika kaplama süre aralığında gerçekleştirilmiştir. Kaplanan parçaların Fischerscope X-Ray XDL-B System, X-ray Diffraction (XRD) ve Scanning Electron Microscopy (SEM) cihazlarıyla analizleri yapılmıştır. Deneylerden elde edilen sonuçlara göre ABS plastiği üzerine nikel ve bakır kaplama tekniğinde başarılı olunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, electroless nickel and copper plating on acrylonitrile butadiene styrene (ABS) engineering plastic were studied. Electroless plating is a fundamental step in the metal plating on the plastic. This step makes the plastic conductive and makes it possible to a homogeneous and hard plating. In the industry there are many distinct chemical materials both catalysts and activation solutions for the electroless bath. The main goal of the thesis is to develope the useful (or profitable) and environmental friendly activation solutions and catalysts for the electroless bath. In this thesis, the effects of the ionic liquids as catalyst, sanding paper size, and plating time were investigated at constant plating temperature and constant pH value. Experiments were carried out with two different types of ionic liquids, 1-ethyl-3-methyl imidazolium chloride (EMIC) and 1-ethyl 3-methylimidazolium dicyanamide (DCA), with 120-800 grit sandpaper by applying sand attrition process and 30-150 minutes of deposition time. Due to the results, both copper and nickel plating on ABS plastic was succeed. The surface morphology and amount of deposit analysis were done by Fischerscope X-Ray XDL-B System, X-ray Diffraction (XRD) and Scanning Electron Microscopy (SEM).