Bafa Gölü'ndeki Anguilla anguilla (Linnaeus, 1758) yılan balığının organlarında biriken nodularin miktarının belirlenmesi
Detection of nodularin accumulation in organs of european eel Anguilla anguilla (Linnaeus, 1758) in Bafa Lake
- Tez No: 479804
- Danışmanlar: PROF. ATAKAN SUKATAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bafa Gölü, Büyük Menderes Nehri deltasının güneydoğu kesiminde bulunan bir acı göldür. Eski zamanlarda Ege Denizi'nin bir parçası olan göl Büyük Menderes'in taşıdığı alüvyonlar ile birlikte, kıyıdan yaklaşık 17 km uzakta kalmıştır. Son yıllarda Bafa Gölü'nde yapılan su analizleri bu gölde kirliliğin hızla arttığını göstermektedir. Gölde gözlenen ani alg çoğalması ve balık ölümleri de bu kirlilik sonucunda ortaya çıkmıştır. Yapılan çalışmalarda, morfolojik ve moleküler tanımlamaların sonucunda türün toksin üretme potansiyeline sahip siyanobakterilerden Nodularia spumigena (Mertens ex Bornet & Flahault) olduğu belirlenmiştir. HPLC analizleriyle türün nodularin toksinini ürettiğini saptanmıştır. Bafa Gölünde balıkçılık ekonomik öneme sahiptir ve yakalanan balıklar çevre halkı tarafından tüketilmektedir. Yaptığımız bu çalışmada balıkçılardan satın alınan Anguilla anguilla'da toksinin varolup olmadığı farklı organların analizi yapılarak araştırılmıştır. Aylık olarak yapılan örnekleme ve HPLC analizlerinde dokularda bu toksinin birikim yapmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Lake Bafa is a brackish water lake located on the southeast of Buyuk Menderes delta. In ancient times Lake Bafa was a part of Aegean Sea. For years alluvial deposit of Buyuk Menderes departed the lake 17 km away. The recent water analysis of the lake reveals the increasing levels of pollution and it causes algal blooms and fish deaths. In last decade algal blooms appeared in Spring and Autumn months. After studies on morphological and molecular analysis toxic Nodularia spumigena (Mertens ex Bornet & Flahault) was determined as the blooming cyanobacteria in the lake. The HPLC results also reveal the existance of nodularin toxin. The fish species in Lake Bafa are economically important for local fishermen, and those fish are one of the important food source for local people. With this project we searched if the the toxin accumulates in fish organs. For this reason we purchased A. anguilla from fisheries cooperative and analysed toxin excistence in different organs. Mothly samplings and toxin analysis showed no accumulation in organs.