Türk kültüründe gülün simgesel anlamları
Symbolic meanings of rose in Turkish culture
  1. Tez No: 479813
  2. Yazar: ZEYNEP ALSANCAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİMGE ÖZER PINARBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkiyat Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 217
Özet
Bu çalışma gülün, tarih boyunca Türk kültüründeki yeri ve önemini konu almaktadır. Türk kültüründe gülün simgesel anlamları araştırılırken görülmüştür ki, güle ilişkin gerek Doğu gerek Batı kültürlerinde yoğun bir simgesellik bulunmaktadır. Bu simgesellik, takip edilebildiği kadarıyla, önce gül bitkisi ailesine ait yemişleri ve bunlardan elde edilen içkilerle yapılan dini ritüeller ve gelenekler ile ilgili olurken daha sonraki dönemlerde, tüm bu simgeselliği de kapsayacak şekilde bitkinin çiçeğine odaklanmıştır. Bu nedenle bu çalışmada gül simgeciliği, sadece“çiçek”olarak değil, hem meyve hem ağaç hem de içki ve renk olarak değerlendirilmiş, konunun bölümlendirilmeleri de bu bağlamda düzenlenmiştir. Gülün, Türk kültüründeki simgesel anlamlarını daha net bir şekilde ortaya koyabilmek amacıyla, diğer kültürlerde de gül simgeciliğine yer verilmiş ve elde edilen veriler de karşılaştırmalı olarak incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study comprises of the importance and the place of“rose”in Turkish culture throughout of its history. While studying symbolic meanings of rose in Turkish culture, it has been seen that there is a rich symbolism refering to rose both in East and Western cultures. That foregoing symbolism as far as it can be delved into, firstly seems to be related to the fruits and drinks supplied from rose plants (rosales) to be used in rituals and the traditions but the following ages it embraces all that symbolism and just focuses on the plant's flower (rose). As a result of that in this study, rose symbolism is not only addressed as“flower”but also“fruit”,“tree”,“drink”and“color”as well. Consequently the classification of the chapters have been done according to that very mentioned context. In this study for being able to manifest rose symbolism in Turkish culture explicitly, a comprehensive research of rose symbolism in other cultures given place and all the data derived is endeavored to be examined in a comparative manner.