Mahalle ölçeğinde sürdürülebilirlik değerlendirmesi: Kastamonu örneği
Sustainability assessment at the neighbourhood scale: The case of Kastamonu
- Tez No: 479837
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSEVEN UBAY TÖNÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Sürdürülebilirlik, dünyada yenilenmesi mümkün olmayan kaynakların gelecek nesillere aktarılabilmesi hedefiyle ortaya çıkmış bir kavramdır. Kentsel alanların değişken yapısı, mevcut halini sürdürebilmek amacıyla birtakım önlemlere ihtiyaç duyar. Kentsel alanlarda yapılacak değerlendirmelerle mekânsal planlamaya girdi sağlanması ve doğabilecek sorunlara önlem alınması gerekmektedir. Bunun için en güncel yöntem olarak“Sürdürülebilirlik Değerlendirmesi”karşımıza çıkar. Son yıllarda yapılan çalışmalar neticesinde kentsel sürdürülebilirlik değerlendirmesinde en makul düzeyin mahalle ölçeği olduğu belirlenmiştir. Bu nedenle çalışmada ilgili yazının taranması ve sürdürülebilirlik değerlendirme araçlarının incelenmesi yoluyla yerele özgü sürdürülebilirlik değerlendirme yöntemi ortaya konulmaktadır. Çalışma alanı olarak Kastamonu kentinin gelişme bölgelerinde yer alan Kuzeykent, Mehmet Akif Ersoy ve Saraçlar mahalleleri seçilmiştir. Çalışma sonucunda seçilen mahalleler, sürdürülebilirlik açısından karşılaştırılmaktadır. Ayrıca çalışmada sosyo-demografik yapının sürdürülebilirlik algısına etkisi test edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Sustainability is a term has emerged in order to transfer the resources that can not be renewed in the world to future generations. The dynamic nature of urban areas requires some measures in order to be able to sustain its current state. It is required that precautions should be taken to deal with the problems that may arise and we should get input to spatial planning. The latest method for this is the“Sustainability Assessment”. After the studies conducted in recent years, it has been determined that the neighborhood scale is the most reasonable one in evaluating urban sustainability. For this reason, the method of specific sustainability assessment for the local area is put forward through the review of relevant literature review and sustainability assessment tools. Kuzeykent, Mehmet Akif Ersoy and Saraçlar Neighborhoods were chosen as the case study in the development regions of Kastamonu city. As a result of the study, selected neighborhoods are compared in terms of sustainability. In addition, the effects of socio-demographic structure on sustainability perception are tested.