Ceza İnfaz Kurumu projelerinin maliyet-etkililik analizi ile değerlendirilmesi
Evaluation of Penitentiary Institutions projects by cost-effectiveness analysis
  1. Tez No: 479859
  2. Yazar: TAMER MANAV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜRSEL ERDAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmada, T ve L tipi ceza infaz kurumlarının fiziki şartları da göz önüne alınarak temel toplumsal ihtiyaçları karşılamaya yönelik insan yaşamını etkileyen ve vazgeçilmez olan kamu yatırım projelerinin değerlendirilmesinde kullanılan Maliyet-Etkililik Analizi (MEA) ile değerlendirme yapılmıştır. Bu bağlamda T ve L tipi ceza infaz kurumlarının ilk yatırım maliyetleri hesaplanmış ve 24416 m2 kapalı alanı olan T tipi ceza infaz kurumu inşaat maliyeti 825,93 TL/m2 iken, 48615 m2 kapalı alanı olan L tipi ceza infaz kurumu inşaat maliyeti 807,45 TL/m2 olarak belirlenmiştir. Uygulanan MEA sonucunda L tipi ceza infaz kurumunun T tipi ceza infaz kurumuna göre sosyolojik olarak daha avantajlı olduğu kanaatine varılmıştır. T ve L tipi ceza infaz kurumlarında Müdür ve 2. Müdür unvanlarıyla görev yapmakta olan 29 kişi ile görüşmeler yapılmış ve onların görüşlerinin de analiz sonuçlarını destekleyici nitelikte olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the Cost-Effectiveness Analysis (CEA) was used to evaluate the public investment projects that are indispensable to human life in order to meet the basic social needs, taking into consideration the physical conditions of T and Ltype penitentiary institution. In this context, the initial investment costs of T and L type penitentiary institution were calculated and the construction cost of T type penitentiary institution with 24416 m2 closed area is 825,93 TL/m2 while construction cost of L type penitentiary institution with 48615 m2 closed area is 807,45 TL/m2. As a result of the CEA, it was concluded that the L type penitentiary institution is sociologically more advantageous than the T type penitentiary institution. In T and Ltype penitentiary institutions interviewed with 29 persons, who have been working with the title of Director and Assistant Director, appeared that their opinions support the analysis results.