Opportunities and development of e-health in Africa: Gabon case
Afrıka'da e-sağlığın gelişimi ve fırsatlar: Gabon örneği
  1. Tez No: 479860
  2. Yazar: OULFATH OMANDA BOURAIMA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
E-Sağlık, sağlık hizmetlerinin iyileştirilmesi amacıyla sağlık bilgilerini daha iyi bir şekilde toplamak, analiz etmek, yönetmek ve paylaşmak için Bilgi ve İletişim Teknolojilerinin kullanılması anlamına gelmektedir. Günümüzde e-Sağiık, dünyanın dört bir yanındaki gelişmiş ülkelerin dikkatini çekmekte ve bu ülkelerde yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Bu deneyimler, e-Sağlık'ın uygulamalarının önemli ölçüde yararlar sağlayarak, sağlık sistemleri için uygun, sürdürülebilir ve zorlu çözümler sunabildiğini göstermiştir. Farklı deneyimlerden hareketle, Afrika ülkelerinin de sağlık hizmetlerinin kalitesini iyileştirme için e-Sağlık teknolojilerini uygulamalarını verimli bir şekilde kullanabilecekleri görülmektedir. Bu tezde, büyük verilerin depolanması, yönetilmesi ve işlenmesinde kullanılan özelliklere, teknolojilere ve araçlara dayalı olarak Afrika ülkelerinde e-Sağlık sistemlerinin gelişimini ve bu alandaki başlıca fırsatları ele almaktadır. Tezde, e-Sağlık uygulamalarında aşılması gereken zorlukların ele alındığı durum çalışmasında gelişmekte olan bir Afrika ülkesi olarak Gabon seçilmiş ve bu amaçla bir örnek e-Sağlık web sitesi yapılmıştır. Gabon'daki genel sağlık durumu göz önüne alındığında, bu yenilikçi e-Sağlık çözümleri, mali açıdan uygun maliyetli, güvenilir ve daha etkili sağlık hizmetleri sunmak amacıyla yasal çerçeve ve fonksiyonel stratejiler oluşturarak başarılabilir. Bu bağlamda, sağlık hizmetlerinin karşılanmasında hem özel sektörün hem de politika yapıcı olarak hükümetin çok çaba harcaması ve bilgi teknolojilerinin uygulanması için daha aktif hareket etmeleri gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
E-Health refers to the use of Information and Communication Technologies so as to collect, analyze, manage and share health information in better way in order to improve healthcare services. Nowadays, e-Health is attracted and widely used in developed countries around the world. This has shown that, using e-Health can offer suitable, sustainable and challenging solutions to health system by providing significant benefits. From different experiences, it appears that African countries may also fruitfully use e-Health technologies to improve the quality of their health services. This thesis discusses the main opportunities and development of e-Health system for African countries based on the characteristics, technologies and tools used in storing, managing and processing Big Data. Gabon, as a developing country was chosen as a case study where the main challenges of e-Health were investigated and a sample of e-Health website was implemented. Considering the whole health condition in Gabon, these innovative health solutions can be profitable by establishing legal frameworks and functional strategies in the purpose of providing financially affordable, reliable and more effective healthcare services. In this regard, much endeavors remain to be done in the field of healthcare provisions for both private sector and the government as policy maker should be more active in taking actions for implementing e-Health technologies.