Ömrünü tamamlamış lastiklerin geri dönüşüm yöntemleri ve teknolojileri
Recycling methods and technologies of end-of- life tires
  1. Tez No: 479868
  2. Yazar: KAZHYMUKAN KELESBAYEV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT ÖZBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Dünya nüfusunun artmasıyla birlikte doğal kaynaklar hızla tükenmektedir. Artan çevresel sorunlar ve ekonomik gereklilik, atıkların geri kazanımını ve bununla ilgili teknolojilerin gelişimini zorunlu kılmaktadır. Yeniden kullanılabilir atıkların depolama alanlarına gömülmesi veya açık havada yakılması yerine, bu atıklardan ikincil hammadde elde edilmesi; hem endüstrinin hammadde ihtiyacını azaltmakta, hem de ekonomiye katkı sağlamaktadır. Lastikler, araç altında faydalı ömürlerini tamamlayıp söküldükten sonra, ömrünü tamamlamış lastik (ÖTL) diye adlandırılmaktadır. Genelde tekrar kullanıma uygun atık olduğundan sınırlı doğal kaynaklara bağımlılığımızı azaltabilecek malzemeler arasında yer almaktadır. Bu çalışmada gittikçe artan atık lastiklerin geri dönüşüm yöntemleri konusu tüm aşamalarıyla ele alınmıştır. Türkiye'de ve dünya ülkelerindeki ömrünü tamamlamış lastik atıklarının durumu, Türkiye'deki atık lastiklerin toplama sistemi, depolanması, toplanıp ayrıldıktan sonraki geri dönüşüm aşamaları incelenmiştir. Ayrıca Türkiye'de faaliyet gösteren ömrünü tamamlamış lastiklerin geri dönüşüm tesislerine gidilerek lastikleri nasıl işledikleri, hangi yöntemi uyguladıkları ve ne kadar ÖTL geri kazandıkları hakkında bilgi edinilmeye çalışılmıştır. Son olarak, geri dönüşüm yöntemlerinin ekonomik analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
With increasing world population, natural resources have become extinct rapidly. Due to the environmental problems and economic necessities, now we are obliged to develop recycling technologies. Instead of burying reusable wastes into landfill sites or burning them in open-air, obtaining secondary raw materials from these wastes helps both minimizing the raw material need and also contributes to the economies of the countries. Tires, completed their useful life and dismantled are called as end-of-life tires (ELT). They are appropriate for reuse and they are among the important materials which can reduce human dependence on limited natural resources. In this study, we have discussed all stages of the recycling methods of these increasing waste tires. The conditions of the end-of-life tires both in Turkey and other countries and also, the collection system, storage and after being sorted out, the recycling steps of these tires are examined. In addition, observations were made in the recycling facilities of ELT in Turkey and an attempt was made to obtain information about technologies, methods and capacities of these facilities. Finally, an economic analysis of various methods of recycling was carried out.