Data acquisition system design for acoustic microscopy
Akustik mikroskopi için veri edinme sistemi tasarımı
  1. Tez No: 47987
  2. Yazar: NADİR ZAFER BAŞTÜRKMEN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HAYRETTİN KÖYMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET AKUSTİK MİKROSKOPİ İÇİN VERİ EDİNME SİSTEMİ TASARIMI Nadir Zafer Baştürkmen Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü Yüksek Lisans Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Hayrettin Köymen Ağustos 1996 Geleneksel akustik mikroskopların, tarama mekanizmalarının karmaşıklık ve düşük hız sorunları vardır. Bu aletlerin fiyatları yüksekken, çerçeve hızları düşüktür. Bu çalışmada, yüksek hızlı, basit, dolayısıyla ucuz bir tarama mekanizmasına sahip bir akustik mikroskop için kesin konumlarda satır imge verisi edinen bir veri ed inme sistemi tasarlanmıştır. Tasarım, bu sistemde kullanılmak üzere tasarlanmış bir veri edinme tümdevresi üzerine kurulmuştur. Gerçekleştirme, sistemin standart bir kişisel bilgisayara monte edilmesine olanak sağlayacak biçimde yapılmıştır. Bu yoEa bilgisayar ekranında saniyede 50 satır hızla akustik imge elde etmek mümkündür. Anahtar Kelimeler : Akustik mikroskopi, akustik imgeleme, X-Y tarayıcısı, imge veri edinme. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DATA ACQUISITION SYSTEM DESIGN FOR ACOUSTIC MICROSCOPY Nadir Zafer Baştürkmen M.S. in Electrical and Electronics Engineering Supervisor: Prof. Dr. Hayrettin Köymen August 1996 Conventional acoustic microscopes suffer from the complexity and low speed of their scanning mechanisms. The frame rates of these instruments are low, while their cost are high. In this work, a data acquisition system for acquiring raster image data at precise positions was designed for an acoustic microscope which uses a high speed, simple, and hence low cost scanning mechanism. The design is based on a data acquisition integrated circuit which is specifically designed to be used in this system. The implementation was done in sucha way that the system can be mounted to a standard personal computer. It is possible to obtain acoustical images on the monitor of the personal computer at rates as high as 50 lines per second, using this system. Keywords : Acoustic microscopy, acousting imaging, X-Y scanner, image data ac quisition. m