Wide-band maximum likelikood direction finding by using the tree-structured EM algorithm
Geniş bantlı işaretlerin yayılım yönlerinin beklenti enbüyükleme (BE) yöntemi ile en olası kestirimi
- Tez No: 47986
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ORHAN ARIKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
ÖZET GENIŞBANTLI İŞARETLERİN YAYILIM YÖNLERİNİN BEKLENTİ ENBÜYÜKLEME (BE) YÖNTEMİ İLE EN OLASI KESTİRİMİ Nail Çadallı Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü Yüksek Lisans Tez yöneticisi: Yard. Doç. Dr. Orhan Arıkan Temmuz 1996 Alıcı bir dizi duyaca değişik yönlerden gelen genişbantlı kaynak işaretlerinin yayılım yönlerinin en olası kestirimi için Beklenti Enbüyükleme (BE) yönteminin tam bir sunumu yapılmıştır. Gerekli işaret kestirimi konusunda enküçük kareler yönteminden daha iyi ve gürbüz sonuçlar verebilen düzenlileştirilmiş enküçük kareler çözümleri önerilmiştir. Ayrıca, çok sayıda kaynak olması durumunda, yayılım yönlerinin bulunabilmesi için Dallı Beklenti Enbüyükleme (DBE) yöntemi önerilmiş ve BE yöntemi ile karşılaştırılmıştır. Başarımlarını sınamak ve değerlen dirmek üzere, bu yöntemler varolan genişbantlı yüksek çözünürlüklü yöntemlerle de karşılaştırılmıştır. Kaynak işaretleri hakkında önceden bilgi veya modellerin olması durumunda yöntemlerde yapılması gerekli değişiklikler de verilmiştir. Anahtar Sözcükler : Dizişti işaret Işlemleme, Kaynak Yer Kestirimi, Geniş bantlı Yayılım Yönü Kestirimi, Enbüyük Olabilirlik Kestirimi (En Olası Kesti- rim), Sinyal Değişkenlerini Bulma, Beklenti Enbüyükleme Yöntemi, Dallı Bek lenti Enbüyükleme Yöntemi. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT WIDE-BAND MAXIMUM LIKELIHOOD DIRECTION FINDING BY USING THE TREE-STRUCTURED EM ALGORITHM Nail Çadallı M.S. in Electrical and Electronics Engineering Supervisor: Asst. Prof. Dr. Orhan Ankan July 1996 A thorough derivation of the Expectation Maximization (EM) algorithm, which is an iterative numerical method of Maximum Likelihood (ML) estimation, is pre sented for the case of estimating direction of arrivals of unknown deterministic wide-band signals incident from different directions onto a passive array. For the required signal estimation, alternative regularized least squares estimation tech niques are proposed with significant improvement over the standard least squares techniques. Also, for the angle of arrival estimation of a large number of signals, a tree structured EM algorithm is proposed and compared with the conventional EM approach. Extensive simulation results are presented for comparison of the proposed algorithms with the current high-resolution methods of wide-band di rection finding. In order to handle efficiently the case of available parametric prior models on the received waveforms, the required modifications are also given. Keywords : Array Signal Processing, Source Localization, Wide-Band Direc tion Finding, Maximum Likelihood Estimation, Signal Parameter Estimation, EM Algorithm, Tree-Structured EM Algorithm. m