Comparison of performance effects of fixed and roaming correspondent node in mobile IPv6 networks
Mobil IPv6 ağlarındaki sabit ve dolaşım düğümlerin performans etkenlerinin karşılaştırılması
- Tez No: 479885
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEREF SAĞIROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Günümüzde iletişim ağlarının çoğu TCP/IP mimarisinden kaynaklanmaktadır. Mobil ortamdaki cihazların sayısı, IP ortamında taşınabilirliğin desteklenmesinden dolayı gün geçtikçe katlanan bir öneme sahip olmuştur. Mobil şebekedeki en büyük zorluklardan biri, hem Mobil Düğüm (MN) hem de Muhabir Düğüm (CN)' ün aynı zamanda dolaşımda olup olmadığı veya yalnızca Mobil Düğüm'ün (MN) dolaşımdayken belirgin bir performans sergileyip sergilemediğidir. Bu çalışmada, OPNET Simülatör kullanilarak rota optimizasyonu etkinleştirildiğinde ve etkinleştirilmediğinde sabit ve dolaşımdaki CN'nin MIPv6 ağlarındaki etkilerini değerlendirmiştir. Sonuçlarımız, rota optimizasyonunun etkinleştirildiği zaman Uçtan-uca gecikmenin haricinde, muhabir CN'nin, mobil şebeke performansı üzerinde olumsuz etkisi olduğunu göstermistir. MN ve CN'nin her birine yakın olduğu ve paketleri olmadan ev ajan iletildiği zaman, bir dolaşımlı CN ile uçtan-uca 0.55 saniyelik bir gecikme ortaya çıkmıştır. CN dolaşımdayken, özellikle aktarma işlemi sırasında Gecikme Varyasyonu, Alınan Paketler, Alınan Kontrol Trafiği, Tünel Oluşturma Tepesi ise artmiştir. Bununla birlikte, hem MN hem de CN'nin etkin olduğu deneyde rota optimizasyonu etkin durumdayken Yönlendirme Optimizasyonu yükü yüksektimiştir. Bunun sebebinin ise, iki düğüm'de her iki yönden RH2 bilgisi olan paket göndermişidir. CN'nin her türlü dağıtımı üzerinde çalışan araştırmacıların bu konulara odaklanılması faydalı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, most types of communication networks were originated from TCP/IP architecture. The number of mobile devices increases exponentially that is why the support of mobility in an IP environment is very important. One of the big challenge in mobile network is whether both Mobile Node (MN) and Correspondent Node (CN) are roaming simultaneously or whether MN shows a distinctive performance while roaming alone. In this study using OPNET Simulator, we evaluated the effects of fixed and roaming CN in MIPv6 networks when route optimization is enabled and when it is not enabled. Our result showed that roaming CN has negative impact on the performance of Mobile Network, except in the end-to-end delay when route optimization is enabled. The end-to-end delay of 0.55 seconds was achieved with a roaming CN when MN and CN were near to each and directly communicating without packets forwarded to their Home Agents. The Delay Variation, Packets Received, Control Traffic Received, Tunneling overhead increased when CN was roaming especially during the handover process. However, route optimization overhead in enabled route optimization mode form was high when both MN and CN were roaming. This was because both nodes (MN and CN) were sending packets with RH2 information in both directions. In fact, these should be the main indicators that researchers should focus on while considering deployment of any kind of CN.