Genişbant anten optimizasyonu
Wideband antenna optimization
  1. Tez No: 479886
  2. Yazar: MUSTAFA ÖNER DİKDERE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN AFACAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Günümüzde askeri ve endüstriyel çalışmalarda kablosuz veri aktarımında yüksek hızlara ulaşılma gereksinimi duyulmaktadır. Bu amaçla, genişbant sistemler kullanılmaktadır. Antenler ise genişbant sistemler için önemli bir eleman olup tasarımında değişik teknikler kullanılmaktadır. Bu antenlerin kullanım amaçları tasarımlarında bazı optimizasyonları gerektirmiş, optimizasyonda çok fazla giriş parametreleri kullanılması ise değişik optimizasyon teknikleri kullanılmasına neden olmuştur. Bu tezde, mikroşerit anten kullanılmıştır. Geniş bandın sağlanması için doğrusal dizi antenler ve en uygun sonuca yakın sonuç verecek bir yaklaşım ile genetik algoritmalar kullanılarak genişbant anten optimizasyonu yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, there is a need to reach high speeds in military and industrial wireless data transfer applications. For this purpose, broadband systems are used. Antennas are an important element for broadband systems and different techniques are used to design wideband antennas. These usage purposes of antennas required some optimizations in their designs, using too many input parameters in optimization have led to the use of different optimization techniques. In this thesis, the microstrip antenna is used. To provide wideband, linear array antenna and genetic algorithms with an approach to find the closer result to the optimal outcome are used for the optimization of wideband antenna.