A Study of line source fields transmitled through a 2D circular dielectric radome or a slab
Dielektrik radom ve tabakadan geçen doğrusal kaynak alanlarının incelenmesi
- Tez No: 47990
- Danışmanlar: PROF.DR. AYHAN ALTINTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışmada, E ve H polarizasyonlarda, silindirik dielektrik kabukla (radom) çevrelenmiş reel ve karmaşık kaynaklar için Fraunhofer bölgesinde alan çözümleri bulunmuştur. Radom modeli için hesaplanan bu uzak bölge alanları, aynı kaynaklardan yayılan ve sonsuz dielektrik tabakadan geçen alanlar ile karşılaştırılmıştır. Buradaki motivasyon, ana yayılma doğrultusu yönündeki uzak bölge alanları düşünüldüğünde, büyük yarıçaplı bir radomun sonsuz dielektrik tabaka ile modellenebileceğidir. Radom modelindeki alanların silindirik fonksiyonlar cinsinden bulunacağı açıktır. Düzlem modeli için ise Sommerfeld integrali kullanılmıştır. Eyer noktası integrasyon teknikleri kullanılarak Sommer feld integralleri çözülmüş ve tabaka modelindeki alanlar radom modeli için hesaplanmış alanlar ile karşılaştırılmıştır. Kaynak çizgisel (2 boyutta noktasal) alınmış ancak pratikteki doğrultulmuş antenleri simule edebilmesi için karmaşık kaynak yaklaşımı uygulanmıştır. Bu tez, dielektrik radomla çevrelenmiş yansıtıcı antenlerin daha iyi anlaşılmasını sağlamaktadır. Anahtar Kelimeler : Dielektrik Radom, Dielektrik _Tabaka Karmaşık Kay nak iv
Özet (Çeviri)
In this thesis, far field solutions for the real and complex line sources sur rounded by a cylindrical dielectric shell (radome) are obtained in both E and H polarizations. These far fields for the radome model are then compared with the ones transmitted through an infinite dielectric slab. The motivation is that as the far field in the main beam direction is con cerned, the radome of large radius can be approximated by an infinite dielectric slab. It is clear that the fields of the cylindrical shell (radome) is expressed in terms of cylindrical functions whereas for the slab, the fields are given through Sommerfeld integrals. By applying the saddle point integration techniques to the Sommerfeld integrals, the radiated fields of the slab are numerically calcu lated and compared with the fields of the dielectric shell. The source is taken as a line source, but it can also simulate a beam field by the complex source approach. The study gives a better understanding of the reflector antennas covered with dielectric radomes. Keywords : Dielectric Radome, Dielectric Slab, Complex Source m