Dynamic response of foundation under vibrating machines
Titreşimli makineler altında temelin dinamik tepkileri
  1. Tez No: 878513
  2. Yazar: ISMAEL AMADOU DJIBO
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MOHSEN SEYEDİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
İnşaat mühendisliği tasarımı alanında, temellerin titreşimli makineler altındaki dinamik tepkisi, dinamik yüklere maruz kalan yapılar için olduğu kadar kritik bir husustur. Analiz yöntemlerine, etkileyen faktörlere ve etki azaltıcı önlemlere odaklanarak, temellerin titreşimli makineler altındaki dinamik tepkisine kapsamlı bir genel bakış sağlamayı amaçlayan bir çalışma yürüteceğiz. Çalışma, inşaat mühendisliğinde titreşimli makineler altındaki temellerin dinamik tepkisini ve titreşimli makinelerin oluşturduğu belirli zorlukları tanımlamak ve anlamakla başlıyor. Daha sonra inşaat mühendisliği projelerinde yaygın olarak karşılaşılan titreşimli makine türleri ve bunların oluşturdukları dinamik yükler tartışılmaktadır. Kavramların gerçek dünyadaki uygulamalarını göstermek için vaka çalışmaları ve örnekler üzerine araştırmalar sunulmaktadır. PLAXIS 2D yazılımı kullanılarak sonlu elemanlar analizi ve dinamik zemin-yapı etkileşimi analizi gibi analitik ve sayısal teknikler dahil olmak üzere temellerin dinamik tepkisini incelemek için analiz yöntemleri araştırılmaktadır. Bu çalışmanın amacı yapı ile zemin arasındaki dinamik etkileşimleri simüle etmektir. Titreşen bir kaynağın çevredeki zemin üzerindeki etkisinin incelenmesine olanak sağlar. Jeneratörün ürettiği salınımlar taban aracılığıyla bodruma iletilir. Zemin özellikleri (kil ve kum gibi malzemeleri tercih ettik), temel geometrisi ve makine özellikleri gibi dinamik tepkiyi etkileyen faktörler de ayrıntılı olarak tartışılmaktadır. Referans modelin tasarlanması ve yazılımdan sonuçların elde edilmesinin ardından, farklı toprak malzemelerinin yanı sıra farklı frekans ve genlik değerleri tanıtılmaktadır. Eklenen bu yeni veri setleri, kullanılan toprak malzemelerindeki farklılıklara göre bu verilerden elde edilen eğrilerin derinlemesine analiz edilmesini ve karşılaştırılmasını amaçlamaktadır. Böylece bu yeni veriler EXCEL yazılımında hesaplanır ve çizgi grafikte gösterilir. Her nokta için iki tür grafiğimiz var: dikey yer değiştirmeler Uy, yatay ivmeler Ax. Her grafik için dinamik zaman elemanı yatay eksene yerleştirilir ve dikey eksende dikey yer değiştirmeler ve dikey veya yatay ivmeler bulunur. Her malzeme için genlik ve frekans değerleri, kapsamlı bir karşılaştırmalı analiz amacıyla hesaplamaları gerçekleştirmek üzere aşamalı olarak değiştirilir. Her malzemeye bağlı olarak, hesaplamalarda ve modellemede elde edilen sonuçların tutarlılığını doğrulamak için malzemelerin fiziksel özellikleri ve grafiklerden elde edilen sonuçlar dikkate alınarak teorik bir analiz yapılacaktır. Kil ve kum yüzeyine yük uygulanmasının etkisi bu malzemelerin mekanik özelliklerine bağlı olarak değişmektedir. Kilin yüksek kohezyonu nedeniyle yük altında deforme olma eğilimi daha yüksektir, kum ise akma veya sıkışma eğilimindedir. Malzeme seçimi özel uygulamaya ve yük gereksinimlerine bağlı olacaktır.
Özet (Çeviri)
In the field of civil engineering design, the dynamic response of foundations under vibrating machines is a critical aspect, as well as for structures subjected to dynamic loads. By focusing on analysis methods, influencing factors, and mitigation measures, we will conduct a study aimed at providing a comprehensive overview of the dynamic response of foundations under vibrating machines. The study begins with defining and understanding the dynamic response of foundations under vibrating machines in civil engineering and the specific challenges posed by vibrating machines. It then discusses the types of vibrating machines commonly encountered in civil engineering projects and the dynamic loads they generate. Research on case studies and examples are presented to illustrate real-world applications of the concepts. The analysis methods for studying the dynamic response of foundations are explored, including analytical and numerical techniques such as finite element analysis and dynamic soil-structure interaction analysis using PLAXIS 2D software. The purpose of this study would be to simulate the dynamic interactions between the structure and the underlying ground. It allows studying the impact of a vibrating source on the surrounding ground. The oscillations produced by the generator are transmitted into the basement through the sole. Factors influencing dynamic response, such as soil properties (we have opted for materials such as clay and sand), foundation geometry, and machine characteristics, are also discussed in detail. After designing the reference model and obtaining the results from the software, different soil materials, as well as different values for frequency and amplitude, are introduced. These new datasets added are aimed at in-depth analysis and comparison of the curves resulting from these data according to the differences in soil materials used. Thus, these new data are calculated and represented in a line chart on EXCEL software. We have two types of graphs for each point: vertical displacements Uy, horizontal accelerations Ax. For each graph, the dynamic time element is placed on the horizontal axis, and on the vertical axis, we have vertical displacements and vertical or horizontal accelerations. For each material, the amplitude and frequency values are progressively permuted to perform the calculations for a comprehensive comparative analysis. Depending on each material, a theoretical analysis will be conducted taking into account the physical properties of the materials and the results obtained from the graphs to verify the consistency of the results obtained in the calculations and modeling. The effect of applying a load to the surface of clay and sand varies depending on the mechanical properties of these materials. Clay has a higher propensity to deform under load due to its high cohesion, while sand tends to flow or compact. The choice of material will depend on the specific application and load requirements.