Sorgulayıcı araştırma yönteminin öğrencilerin fen ve teknoloji dersi akademik başarılarına ve tutumlarına etkisi
The effect of inquiry based learning on the students academic achivements and attitudes in science and technology course
- Tez No: 479905
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN ERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmanın amacı 7. sınıf Fen ve Teknoloji dersinde“İnsan ve Çevre”ünitesinin sorgulayıcı araştırma yöntemi kullanılarak işlenmesinin öğrencilerin akademik başarıları ve fen dersine karşı tutumları üzerine etkisini belirlemektir. Araştırma 2014-2015 eğitim öğretim yılında Kahramanmaraş ili Dulkadiroğlu ilçesinde bulunan bir devletOrtaokulu'nda 7. Sınıfta öğrenim gören 51 öğrenci üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmada akademik başarı düzeyleri birbirine yakın olan 7/A sınıfı (N=25) deney grubunu, 7/B sınıfı (N=26) kontrol grubunu oluşturmuştur. Deney grubu olarak belirlenen sınıfta sorgulayıcı araştırma yöntemi (inquiry) kullanılmış olup, kontrol grubu olarak belirlenen sınıfta öğretmen kılavuz kitabı dikkate alınarak ders işlenmiştir. Çalışmada ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmada kullanılan akademik başarı testi araştırmacı tarafından daha önce MEB'in yapmış olduğu sınavlarda çıkmış sorularda dikkate alınarak ilk olarak 33 soru halinde hazırlanmıştır. Uzman görüşü alınarak testten 4 soru çıkarılmış ve 29 soruluk test 4 ayrı devlet ortaokulunda 452 8. sınıf öğrencisine uygulanmıştır. Testin istatistiksel analizleri yapıldığında güçlük indeks değeri ve ayırt edicilik gücü düşük olan 3 soru daha testten çıkarılmıştır. Nihai olarak 26 sorudan oluşan akademik başarı testinin ortalama güçlük değeri 0,59, ortalama ayırt edicilik değeri ise 0,47 olarak hesaplanmıştır. Testin son halinin Cronbach α güvenirlik katsayısı ise 0,765 bulunmuştur. Öğrencilerin fen ve teknoloji dersine karşı tutumlarını belirlemek için ise Balım, Sucuoğlu ve Aydın (2009) tarafından geliştirilen“Fen ve Teknolojiye Yönelik Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. Tutum ölçeği 4'lü likert şeklinde hazırlanmış, 23'ü olumlu, 21'i olumsuz 44 maddeden oluşmaktadır. Ölçeği geliştirenlerin yaptığı güvenirlik çalışması sonucunda Cronbach α güvenirlik katsayısı 0,94 bulunmuş, bu çalışmada ise Cronbach α güvenirlik katsayısı 0,93 olarak hesaplanmıştır. Uygulama öncesinde öğrencilere akademik başarı testi ile fen ve teknoloji dersine karşı tutum ölçeği ön test olarak eş zamanlı uygulanmıştır.4 hafta süren uygulama sonunda aynı test ve ölçek son test olarak tekrar uygulanmış ve araştırma verileri elde edilmiştir. Elde edilen verilerin istatistiksel analizi için bağımsız örneklemler t testi ve kovaryans analizi kullanılmıştır.Bulgular incelendiğinde, akademik başarı testi ve tutum ölçeği ön test puan ortalamaları arasında anlamlı farkbulunmayan deney grubu ve kontrol grubu öğrencilerinin, akademik başarı testi son test puan ortalamaları arasında deney grubu lehine anlamlı bir fark bulunmuş, tutum ölçeği son test puanlarında ise gruplar arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was 7 class science and technology course in“human and environment”of the unit a inquiry learning the method of processing of students ' academic research achievements and the attitudes towards science is to determine the effect. Research 2014-2015 in the district of Kahramanmaraş province in Dulkadiroglu education is a State secondary school located who study was carried out on the 51 students. Research academic achievement levels are close to each other 7A class of experimental group (N = 25), 7 B class (N = 26) constituted the control group. Experiment group designated as the inquiry based learning method, and a control group that is designated as the class teacher considering lesson guide book. Study of preliminary test-the final test has been used semi-empirical check pattern.. Academic achievement test used in by researcher MEB previously returned has done out of consideration of questions in the exam was first prepared in 33 questions. the experts taking the opinion was removed test in 4 questions and 29-question test in 4 separate State secondary school, 8. class is applied to the students. Statistical analysis of used to test difficulty index value and distinctive power lower one, removed 3 more test questions. Ultimately, consisting of 26 questions the value of the average academic achievement test 0.59, the average discriminant index 0.47. The final version of the test is the confidence coefficient α of Cronbach value of the average 0.765. Students ' attitudes towards science and technology course is to determine, by Sucuoglu and Aydın (2009) developed“attitude towards the Scale of science and Technology”. Attitude scale 4-likert was prepared in the form of, the 23rd positive, 21 negative consists of 44 items. As a result of the work of developing the scale, reliability Cronbach α the reliability coefficient is 0.94 was found,, this study Cronbach α reliability coefficient 0.93. At the beginning of the application students academic achievement test and attitude scale against science and technology course were given simultaneously as a pre-test. After 4 weeks of application, the same test and scale were applied as final test and research data were obtained. Independent samples t test and covariance analysis were used for the statistical analysis of the obtained data. When the findings were examined, there was a significant difference in favor of the experimental group between the post test scores average of the experimental group and the control group students who did not have any significant difference between the academic achievement test and attitude scale pre-test averages.