Yerel ve küresel kültür anlayışlarının endüstriyel tasarım sürecine etkisi: Türkiye Mobilya Sektöründe tasarımcı yaklaşımları
The influences of local and global cultural understandings on industrial design process: designer approaches in Turkey Furniture Sector
- Tez No: 479940
- Danışmanlar: PROF. DR. ERTUĞRUL ALGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Sanatlar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Küreselleşmenin etkisi ile birlikte dünya çapında kültürlerin değişimi hızlanmıştır. Bu değişen dünyada endüstriyel tasarımcının ilgilendiği hedef kitle de değişmektedir. Bu çalışmanın amacı küreselleşmenin etkisi ile birlikte yerel ve küresel kültür anlayışlarının endüstriyel tasarım sürecine etkisinin incelenmesidir. Yapılan literatür taramasında öncelikle kültür ve küreselleşme terimleri kavramsal olarak ele alınmıştır. Kültürün küreselleşmesinin sonucu olarak ortaya çıkan yaklaşımlar incelenerek güncel yaklaşımlar ve örneklerle konu hakkında bilgi verilmiştir. Sonrasında endüstriyel tasarım ile kültürün ilişkisi ve kültürün küreselleşmesiyle birlikte endüstriyel tasarımın nasıl etkilendiği ortaya konulmaya çalışılmıştır. Yapılan çalışmada tasarım sürecine etkinin anlaşılabilmesi için Türkiye'de mobilya sektöründe çalışan tasarımcılar ile yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Görüşmeler ile tasarımcının tasarım süreci, hedef kitlenin küreselleşme ile birlikte değişimi, küreselleşmenin endüstriyel tasarımcıya etkisi, küresel kültürün ve yarattığı popüler kültürün tasarım sürecine etkisi, yerel kültürün tasarım sürecine etkisi ile ilgili tasarımcıların görüşleri detaylı bir şekilde sorgulanmıştır. Ulaşılan sonuçlara göre küreselleşmenin kültürel etkileri tasarım sürecinde de gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Along with the impact of globalization, the exchange of cultures around the world has accelerated. In this changing world, the target audience of industrial designers is also changing. The main purpose of this thesis is to examine the effect of local and global cultural understandings on industrial design process with the effect of globalization. In the literature survey, primarily the terms culture and globalization were conceptually explained. The approaches emerging as a consequence of cultural globalization were examined, understanding the issues over current approaches and examples of research topics is provided. Thereafter, industrial design and culture relationship and how industrial design is influenced by the globalization of cultures explained. In this research, semi-structured interviewing selected as a research method and interviews are done with Turkish industrial designers working in the furniture sector. During those interviews, researcher questioned that the participant's design process, the impact of globalization on the industrial designer, change of target groups as a result of globalization, the influence of the global culture and popular culture on design process, the influence of the local culture on design process. According to the results, the cultural effects of globalization can be observed in the design process.