Kısa kolon oluşumuna neden olabilecek boşluksuz dolgu duvarlı betonarme çerçeve davranışının analitik ve deneysel yöntemlerle irdelenmesi
Investigation of the infilled reinforced concrete frames without openings causing short column by analytical and experimental methods
  1. Tez No: 479970
  2. Yazar: ONUR TUNABOYU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR AVŞAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 243
Özet
Türkiye Deprem Bölgeleri Haritası incelendiğinde, aktif deprem kuşağında olan ülkemizin büyük bir bölümünün yüksek deprem tehlikesi altında olduğu görülmektedir. Deprem Bölgelerinde Yapılacak Binalar Hakkında Yönetmelik 2007'ye göre, taşıyıcı sistem nedeni ile veya dolgu duvarlarında kolonlar arasında bırakılan boşluklar kısa kolon oluşumuna neden olmaktadır. Yapılan deneyler ve deprem sonrası gözlemlenen hasarlı binalarda kısa kolon oluşumunun sadece duvarlarda boşluk olması durumunda değil, dolgu duvar malzemesinin köşelerde kırılmasından sonra da oluşabileceği görülmüştür. Bu çalışmada kısa kolon oluşumu gözlemlenmesi beklenmeyen boşluksuz dolgu duvarlı betonarme çerçevede kısa kolon oluşumuna neden olabilecek etmenler deneysel ve teorik olarak araştırılmıştır. Türkiye'deki mevcut yapı stokunu temsil edecek standart altı 1/3 ölçekli boşluksuz dolgu duvarlı betonarme çerçeveler tersinir tekrarlı yatay yükler altında incelenmiştir. Deneysel ve analitik çalışmalar, kısa kolon hasarı beklenmeyen boşluksuz dolgu duvarlı çerçeve tiplerinde de dolgu duvar malzemesine ve çerçeve geometrik özelliklerine bağlı olarak kolonlarda gevrek bir kırılma olan kesme hasarının oluşabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
According to the Seismic Hazard Map of Turkey, which is in the active seismic zone, it is seen that a large proportion of our country is under the effect of high seismic hazard. Turkish Earthquake Code (TEC, 2007) has specifications for the captive or short columns adjacent to infill walls with openings, which can cause severe damage resulting in column shear failure. Experimental and analytical studies, as well as the building damage observations after earthquakes, revealed that non-structural infill walls have negative influence on the structural systems by crushing the infill wall around column top end causing short column. In this study, the parameters affecting the development of short columns in infilled RC frames without openings were investigated through experimental and analytical methods. 1/3 scaled test specimens were tested under reversed cyclic lateral load to simulate the seismic effects. Test specimens were designed such that they represent the substandard RC buildings in building the inventory of Turkey. Experimental and analytical studies conducted in this study showed that; depending on the infill material properties and the geometry of the frames, the infill walls can cause unexpected short or captive column damages on the columns of infilled frames without openings.