Sol jel spin kaplama yöntemiyle elde edilen nano yapılı metal oksit filmlerinin fiziksel karakterizasyonu
Physical characterization of nano structure metal oxide films deposited by sol gel spin coating method
  1. Tez No: 479969
  2. Yazar: SEVAL AKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN ÇAĞLAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Katıhal Fiziği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 219
Özet
Bu çalışmada sol jel spin kaplama yöntemiyle farklı alttaşlar (cam, ITO ve p-Si) üzerine metal oksit (ZnO, CdO, TiO2 ve SnO2) filmleri elde edilmiştir. Döndürme hızı, çözelti molaritesi, çözeltinin pH değeri, depolama sıcaklığı ve tavlama sıcaklığı gibi depolama ve çözelti parametrelerinin filmlerin kristallenmesi, yüzey morfolojileri ve yasak enerji aralığı değerlerinin üzerine etkisi araştırılmıştır. Bu araştırmalarda X-ışını kırınım spektrumları (XRD), alan emisyonlu taramalı elektron mikroskobu (FESEM) analizleri ve optik ölçümlerinden faydalanılmıştır. Ortalama kristal boyutu, örgü parametreleri ve yapılanma katsayısı gibi yapısal parametreler hesaplanmıştır. Filmlerin yüzey morfolojileri FESEM ile incelenmiştir. Optimum parametre değerleri belirlendikten sonra, belirlenen filmler kullanılarak n-XO/p-Si (X:Zn+2, Cd+2, Ti+4, Sn+4) pn heteroeklem diyotları üretilmiştir. Heteroeklem diyotların elektriksel karakterizasyonları akım-voltaj (I-V) karakterizasyonları ile araştırılmıştır. Öncelikle p-Si/n-ZnO heteroeklem diyotu üretilmiştir. I-V ölçümlerinden; diyotların idealite faktörü (n), engel yüksekliği (ϕ_b), doyma akımı (I0) ve seri direnç (Rs) değerleri bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, metal oxide (ZnO, CdO, TiO2 and SnO2) films were deposited by sol gel spin coating method on different substrates (glass, ITO and p-Si). X-ray diffraction (XRD) patterns, field emission scanning electron microscope (FESEM) analysis and optical measurements were used to investigate the effect of deposition and sol parameters such as spin speed, sol molarity, pH value, deposition temperature and annealing temperature on crystallinity, surface morphology and band gap value of the films. Structural parameters such as grain size, lattice parameters and texture coefficients were calculated. Surface morphology was investigated by a FESEM. After the best-formed film parameter was determined, the pn heterojunction diodes were fabricated n-XO/p-Si (X:Zn+1, Cd+1, Ti+2, Sn+2) using this films. The electrical characterization of heterojunction diodes have been investigated by current-voltage characterization. Firstly, n-ZnO/p-Si heterojunction diode was fabricated. From the I-V results the ideality factor (n), barrier height (ϕ_b), saturation current (I_0) and series resistance (Rs) of diodes have been calculated.