Karaçamda yangın sonrası süksesyonun incelenmesi
An investigation of the post fire sucsessionin pinus nigra
- Tez No: 479991
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER KÜÇÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Yangınlar birçok vejetasyon tipinde tür, kompozisyon ve yaş sınıfları bakımından değişiklik meydana getirmektedir. Yangının rejimi (yangın şiddeti, sıklığı, büyüklüğü, mevsimi) değişik vejetasyon tipleriyle ile doğrudan ilişkilidir. Yangın tipi ve buna bağlı olarak yangın şiddetinin vejetasyon üzerinde yaptığı tahrip edici etki arasında yakın bir ilişki bulunmaktadır. Bu çalışmada; kızılçamdan sonra yangına hassas olan, Kastamonu'da geniş bir yayılış gösteren ve yangın tehdidi altında olan karaçamda yangın sonrası vejetasyonun nasıl geliştiği incelenmektedir. Bu araştırmada, Kastamonu Orman Bölge Müdürlüğü'ne bağlı Taşköprü Orman İşletme Müdürlüğü Bayam Orman İşletme Şefliğinde 2012 yılında meydana gelen karaçam orman yangını sonrası ilk yıllarda vejetasyonun nasıl değiştiği incelenmiştir. Araştırma kapsamında yangın şiddetinin etkisini görmek maksadıyla örtü (düşük yangın şiddeti) ve tepe (yüksek yangın şiddeti) yangınına maruz kalmış iki bölgeden (örtü ve tepe yangını) en küçük alan yöntemi ile deneme alanları (25×50 m) alınmıştır. Yüksek yangın şiddetinin vejetasyon üzerinde etkisinin zamansal değişimini belirlemek amacıyla 2003 yılında yangın geçiren sahadan alınan örnek alan diğer örnek alanlarla shannon çeşitlilik indeksi ve ki-kare analizi ile karşılaştırılmıştır. Arazi çalışmaları; tür kompozisyonu ve örtme derecesi parametreleri dikkate alınarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Forest fires vary in terms of species, composition and age classes in many types of vegetation. The fire regime (fire intensity, frequency, size, season) is directly related to different types of vegetation. There is a close relationship between the type of fire and destructive effect of fire intensity on vegetation. In Turkey, studies on post-fire vegetation development is limited and no articles related post-fire vegetation development in black pine stands were found. This study aims to determine development of post-fire vegetation in black pine stands, which has a wide distribution in Kastamonu. The research is ongoing and a part of it has been presented. In this study it was investigated that, how the vegetation changed in the first years after the forest fires that broke out on 2012 in Bayam Forest District belonging to Taşköprü Forest Management Directorate. In order to see the effect of the fire intensity, the test areas (25 × 50 m) were taken with the smallest area method in two regions (surface and crown fire) exposed to surface (low fire intensity) and crown (high fire intensity) fire. Monitoring were carried out by considering parameters of species composition and the covering grade. In order to determine the temporal change of the effect of high fire intensity on the vegetation, the sample area taken from the fire area in 2003 was compared with shannon diversity index and chi-square analysis with other sample areas.