Karabük yöresinde yangın sonrası restorasyon uygulamalarının değerlendirilmesi
Evalution of post-fire restoration practices in Karabük region
  1. Tez No: 957783
  2. Yazar: SALİH ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL BARIŞ ÖZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bartın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Silvikültür Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Karabük-Safranbolu yöresinde meydana gelen yangın sonrasında yanan alanın restorasyonu amacıyla dikim yapmak suretiyle alana getirilen karaçam, kızılçam ve sarıçam fidanlarının 2. yıl sonundaki büyüme ve adaptasyon yeteneklerinin ve yangın sonrası vejetasyonda meydana gelen doğal değişimlerin, oluşumların ve doğal süsksesyonun incelenerek değerlendirildiği bu araştırmada bilimsel açıdan yangın sonrası orman ekosistemlerinin restorasyonu ve rehabilitasyonu ile ilgili çok önemli bilimsel bulgulara ve sonuçlara ulaşılmıştır. Çalışmada da öncelikle her üç türe ait aynı yıl gerçekleştirilen ağaçlandırma alanından rastlantı blokları deneme desenine göre alınan deneme alanlarında yapılan fidan boy ölçümleri elde edilen ham verilere varyans analizi ve Duncan testi uygulanarak istatistiki yönden değerlendirmeye tabi tutularak incelenmiş ve yorumlanmıştır. Üç farklı çam türünün arazi yaşı 2 olan fidanlarının meydana getirdikleri toplam boy büyümesi değerlerine uygulanan varyans analizi sonuçlarına göre türler arasında boy dikilen fidanların toplam boy büyümesi yönünden %95 güven düzeyinde istatistiki yönden farklılık ortaya çıkmıştır. %95 güven düzeyinde gerçekleştirilen Duncan Testine göre 2 yıl sonunda ortalama fidan boy büyümesi yönünden karaçam 12,43 cm'lik ve kızılçam da 11,92 cm'lik ortalama boy büyümesi değerleri ile ilk grupta yer alırken, sarıçam 8,75 cm'lik ortalama boy büyümesi değeri ile ikinci grupta yer almıştır. Araştırmada yanan alanların restorasyonu amacıyla 3 farklı çam türüne ait fidanlar kullanılarak gerçekleştirilen dikim uygulamalarında dikilen fidanların ikinci yıl sonundaki kök boğaz çapı gelişimleri de incelenmiştir. Özellikle yapay orman tesisi çalışmalarında dikilen fidanların mevcut yetişme ortamı koşullarından yararlanma seviyelerinin belirlenmesinde toplam fidan boyuyla birlikte çok önemli indikatör bilgiler veren fidan kök boğaz çapı gelişimi yönünden rastlantı blokları deneme desenine göre alınan deneme alanlarında yapılan ölçüm sonuçlarının ortalamasına uygulanan varyans analizine göre %95 güven düzeyinde türler arasında istatistiki açıdan anlamlı farklılık tespit edilmiştir. Bu kapsamda türleri gruplandırmak için %95 güven düzeyinde uygulanan Duncan Testi sonucunda iki homojen gruba ayrılan türlerden, karaçam 4,38 cm'lik ve kızılçam da 4,19 cm'lik ortalama kök boğaz çapı gelişimleri ile ilk grubu meydana getirirken, sarıçam 3,29 cm'lik ortalama kök boğaz çapı gelişimi ile ikinci grubu meydana getirmiştir. Yapay orman kurma uygulamalarından birinin gerçekleştirildiği Safranbolu yöresi yangın sonrası restorasyon çalışmasında da dikim yoluyla orman kurma ve tesisi uygulamalarında kullanılan 3 çam türüne ait fidanların ikinci yılda sahip oldukları ortalama yaşama yüzdesi değerleri alınan deneme alanlarında gerçekleştirilen fidan sayımları sonucunda hesaplanmıştır. Ortalama fidan yaşama yüzdesi değerlerine uygulanan varyans analizi sonucunda türler arasında bu önemli değişken yönünden %99 güven düzeyinde istatistiki olarak önemli bir farklılık tespit edilmiştir. Bu itibarla %95 güven düzeyinde gerçekleştirilen ve türler arasında homojen gruplandırmayı amaçlayan Duncan Testini sonuçlarına göre, karaçam %85,32'lik ve kızılçam %81,77'lik ortalama fidan yaşama yüzdesi değerleri ile ikinci yıl sonunda ilk grubu oluştururken, sarıçam %75,96'lık ortalama fidan yaşama yüzdesi değeri ile ikinci grubu tek başına oluşturmuştur. Karabük-Safranbolu yöresinde meydana gelen ve araştırma alanını oluşturan bu çalışmanın ikinci aşamasını, yangından iki yıl sonra alana gelen türlerin familyaları ve yaşam biçimleri kare transekt kesişme metodu ile belirlenmek oluşturmuş ve ekosistemin iyileşme süreci açısından doğal vejetasyon yapısının tekrar oluşumuna ilişkin uygulamacılara katkı sağlayacak değerli bilgilere ulaşılmıştır. Bu itibarla yangından iki yıl sonra yanan alanda doğal süreçler sonucunda alana gelen türlerin familyalarına göre herbaryumda yapılan teşhisler sonucunda belirlenen sayıları belirlenmiştir. Bulgular itibarıyla araştırma alanında bulunan bitkilerin herbaryumdaki teşhisi sonrasında, alanda toplam 15 familyaya ait 36 türün yangından 2 yıl sonra alana doğal olarak geldiği belirlenmiştir. Bu bulgulara göre yanan alanda 2 yıl sonra en fazla türün bulunduğu familyalar Asteraceae (5 adet), Rosaceae (5 adet) ve Fabaceae (4 adet) familyaları olmuştur. Diğer taraftan bu türlerin Raunker'in yaşam formu sınıflandırmasına göre yüzdesel dağılımı tespit edilmiştir. Ulaşılan bilimsel bulgulara göre yangın 2 yıl sonra alana doğal yollarla gelen türlerin Raunker'in yaşam formları sınıflandırmasına göre belirlenen dağılımı incelendiğinde, en fazla türün %63,7 dağılım oranı ile Hemikriptofit yaşam formunda olduğu, bunu sırasıyla %15,4 dağılım oranı ile Kamefit, %9,3 dağılım oranı ile Geofit, %6,1 dağılım oranı ile Fanerofit ve %5,5 dağılım oranı Terofit yaşam formunun izlediği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, in which the growth and adaptation abilities of Anatolian black pine, Turkish red pine and Scots pine saplings brought to the area by planting for the restoration of the burned area after the fire in the Karabük-Safranbolu region were examined and evaluated at the end of the 2nd year and the natural changes, formations and natural succession that occurred in the vegetation after the fire were examined, very important scientific findings and results were reached regarding the restoration and rehabilitation of forest ecosystems after the fire. In the study, first of all, the seedling height measurements made in the sample plots taken from the afforestation area of all three species in the same year according to the randomized block experimental design were statistically evaluated by applying variance analysis (ANOVA) and Duncan test to the obtained raw data and were examined and interpreted. According to the variance analysis results applied to the total height growth values of the seedlings of three different pine species with a field age of 2, a statistical difference was revealed between the species in terms of the total height growth of the planted saplings at the 95% confidence level. According to the Duncan Test performed at a 95% confidence level, at the end of 2 years, black pine was in the first group with an mean height growth value of 12.43 cm and red pine was in the second group with mean height growth value of 11.92 cm in terms of mean seedling height growth, while Scots pine was in the second group with an average height growth value of 8.75 cm. In the study, in planting applications carried out using seedling of 3 different pine species for the restoration of burned areas, the root collar diameter growth of the seedlings planted at the end of the second year were also examined. Especially in determining the level of utilization of seedlings planted in artificial forest establishment studies from the current growth environment conditions, in terms of seedling root collar diameter growth, which provides very important indicator information together with total seedling height, in variance analysis applied to the mean of the measurement results made in the sample plots taken according to the randomized block trial design, a statistically significant difference was determined among the species at the 95% confidence level. In this context, as a result of the Duncan Test applied at the 95% confidence level to group the species, out of the species divided into two homogeneous groups, Anatolian black pine formed the first group with an mean root collar diameter growth of 4.38 cm and Turkish red pine formed the second group with an mean root collar diameter growth of 4.19 cm, while Scots pine formed the second group with an mean root collar diameter growth of 3.29 cm. In the postfire restoration study in Karabük-Safranbolu region, where one of the artificial forest establishment applications was carried out, the mean survival percentage values of the seedlings of 3 pine species used in forest establishment and establishment applications by planting in the second year were calculated as a result of the seedling counts carried out in the sample plots taken. As a result of the variance analysis applied to the average seedling survival percentage values, a statistically significant difference was determined at the 99% confidence level in terms of this important variable among the species. In this respect, according to the results of the Duncan Test, which was carried out at the 95% confidence level and aimed at homogeneous grouping among the species, while Anatolian black pine formed the first group with an mean seedling survival percentage value of 85.32% and Turkish red pine with an mean seedling survival percentage value of 81.77% at the end of the second year, Scots pine formed the second group alone with an mean seedling survival percentage value of 75.96%. The second phase of this study, which occurred in the Karabük-Safranbolu region and constituted the research area, was to determine the families and life forms of the species that came to the area two years after the fire using the square transect intersection method, and valuable information that will contribute to practitioners regarding the re-formation of the natural vegetation structure in terms of the recovery process of the ecosystem was obtained. In this respect, the numbers of the species that came to the area as a result of natural processes in the burned area two years after the fire were determined as a result of the identifications made in the herbarium according to their families. According to the findings, after the identification of the plants in the research area in the herbarium, it was determined that a total of 36 species belonging to 15 families came to the area naturally 2 years after the fire. According to these findings, the families with the highest number of species in the burned area 2 years later were Asteraceae (5), Rosaceae (5) and Fabaceae (4). On the other hand, the percentage distribution of these species according to Raunker's life form classification was determined. According to the scientific findings, when the distribution of species that came to the area naturally 2 years after the fire was examined according to Raunker's life form classification, it was determined that the highest number of species was in the Hemicryptophyte life form with a distribution rate of 63.7%, followed by Chamaephyte with a distribution rate of 15.4%, Geophyte with a distribution rate of 9.3%, Phanerophyte with a distribution rate of 6.1% and Therophyte with a distribution rate of 5.5%.