Manyetik alan uygulamasının bazı tıbbi ve aromatik bitkilerin tohum çimlenmesi üzerine etkisi
Effect of magnetic field treatment on germination of some medicinal and aromatic plants
- Tez No: 479992
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET SIVACIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu çalışmada; yapay olarak yetiştiricilik yönünden potansiyel tıbbi ve aromatik bitki türleri olan, Brassica juncea (L.) Czern. (Hardal otu), Salvia officinalis L. (Ada Çayı), Satureja hortensis L. (Zahter), Tymus vulgaris L. (Fransız yaz kekiği), Ocimum minumum L. (Fesleğen), Mentha piperita L. (Nane), Hypericum perforatum L. (Sarı Kantaron) ve Prunella vulgaris L. (Yara otu) türleri tohumlarına farklı manyetik alan uygulamalarının etkisi araştırılmıştır. Bu amaçla farklı manyetik alan şiddetleri uygulamaları (Kontrol, 100 mT ve 200 mT), 60 dakika süre ile tohum örneklerine uygulanmış, uygulamanın Çimlenme Hızı (ÇH) ve Çimlenme yüzdesine (ÇY) olan etkileri belirlenmiştir. Sonuç olarak, Varyans analizi ve Duncan testi sonuçlarına göre, manyetik alan etkisine karşı tepki yönünden çalışmada kullanılan türler arasında fark bulunmaktadır. Ortalama ÇH değeri yönünden 200 mT işleminde %32.5, 100 mT işleminde % 23.3 kontrol işleminde %24.1 değer elde edilirken, ortalama ÇY yönünden bu değerler %49.2, %37.0 ve %36.2 olarak gerçekleşmiştir. 200 mT işleminin kontrol işlemine göre %8.4 ÇH'da; %13 oranında ÇY'de üstünlük göstermesi dikkat çekmektedir. Türler arasında manyetik alan uygulamasına tepki yönünden fark çıkmasına rağmen, uygulanan manyetik alan işlemleri arasında anlamlı fark çıkmamıştır. Bu nedenle çalışmanın yeni manyetik alan şiddet dereceleri ile tekrarlanmasında fayda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of various magnetic fields (Control, 100 mT and 200 mT) on the seeds of Brassica juncea (L.) Czern., Salvia officinalis L., Satureja hortensis L., Tymus vulgaris L., Ocimum minumum L., Mentha piperita L., Hypericum perforatum L. and Prunella vulgaris L. which are potential medicinal and aromatic plant species in terms of cultivation, were examined and seed germination related characters such as germination speed and germination percentage were evaluated. As a result, based on Variance analysis and Duncan test, there is difference among the species for response to different magnetic field treatments. Regarding the average germination speed, 32.5% for 200 mT treatment, 23.3 % for 100 mT treatment, 24.1 % for control treatment were gotten, whereas these values changed as %49.2, %37.0 and %36.2 , respectively for germination percentage trait. The 200 mT treatment showed 8.4% superiority for germination speed while 13 % for germination percentage. No difference between the different magnetic field treatments were determined. Thus, this study should be repeated with new magnetic field degrees.