Optimal overhauls and replacements of deterioratingand stochasticaly failing equipment
Yıpranan ve rassal olarak bozulan ekipmanların en iyi revizyon ve yenileme kararlarının tespiti
  1. Tez No: 48000
  2. Yazar: MUSTAFA KARAKUL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HALİM DOĞRUSÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET YIPRANAN VE RASSAL OLARAK BOZULAN EKİPMANLARIN EN İYİ REVİZYON VE YENİLEME KARARLARININ TESBİTİ Mustafa Karakul Endüstri Mühendisliği Bölümü Yüksek Lisans Tez Yöneticisi: Prof. Halim Doğrusöz Ağustos, 1996 Bu tezde, yıpranan ve rassal olarak bozulan ekipmanların en iyi revizyon ve yenileme kararları problemi araştırıldı ve“Katmanlı Dinamik Program lama*”adını verdiğimiz bir modelle çözüldü. Modelde paranın zamana bağlı değerini dikkate alan“zaman ortalamak maliyet oranının minimizasyonu”en- ivileme ölçütü olarak kullanıldı. Bu modelin çözümü için gerekli bir algoritma geliştiridi ve bilgisayar programı yazıldı. Böylece verilen bir referans para metreleri kümesine uygun bir örnek çözüm elde edildiği gibi parametrelerdeki deği şmelere duyarlılık analizi de yapılarak, bu tip problemlerin tabiatına nüfuz edilmesi sağlandı. Bu çalışma, ayrıca, bu tip karmaşık yenileme problem lerinin çözümünde, en uygun yaklaşımın Dinamik Programlama olduğunu da göstermiştir. Algoritmada "ileri yineleme'* tekniğini kullanma, aşama sayısını önceden tespit gereği olmadığı için kaçınılmazdı, ve bir anlamda aşama sayısının optimizasyonuna da imkan vermiştir. Literatür taraması, bu araştırmanın bir boşluğu doldurduğunu göstermiştir. Alınlılar sikcükhr: Yenileme. Revizyon. Bakım. Katmanlı Dinamik Pro gramlama. Zaman Ortalamalı M al i vet Oranı. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT OPTIMAL OVERHAULS AND REPLACEMENTS OF DETERIORATING AND STOCHASTICALLY FAILING EQUIPMENT Mustafa Karakul M.S. in Industrial Engineering Supervisor: Prof. Halim Doğrusöz August, 1996 In this thesis, the problem of optimal overhauls and replacements of dete riorating and stochastically failing equipment is studied and solved by a new concept. Stratified Dynamic Programming, as we call it. with forward recur sions. In the Stratified Dynamic Programming model, time average rate of cost of replacement cycle, which takes into account time value of money, is used as the optimization criterion. We provide the algorithm to solve the model developed and make sensitivity analysis to establish an insight into the problem situation of such character. It is shown that, dynamic programming with forward recursions is the most suitable approach for solving rather com plex replacement problems, beacuse the necessity of prefixing the number of stages is avoided, and in a sense optimized. The review of related literature indicates that this study fills a gap. hi ij words: Replacement. Overhaul. Maintenance. Stratified Dynamic Pro gramming. Time Average Hate of Cost. ill