Glycine-carbon nano ring interactions: A DFT study
Glisin-karbon nano halka etkileşimleri: Bir DFT çalışması
  1. Tez No: 480007
  2. Yazar: ABEER I.SOULIMAN ABDULRAHIM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHAMMET SERDAR ÇAVUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu tez çalışmasında Glisin molekülünün Karbon nano halka (C12) ve halkalarıyla olan etkileşimi teorik olarak incelenmiştir. Glisin molekülünün temel durum optimize geometrisi Yoğunluk Fonksiyonel Teorisi (DFT) ile B3LYP metodu ve 6-311G baz seti kullanılarak hesaplanmıştır. Sınır molekül orbitalleri (Frontier molecular orbitals-FMOs), band aralığı enerjileri ve uyarılma enerjileri, dalga boyları, salınım frekansları, dipol moment, kimyasal sertlik, kimyasal yumuşaklık ve elektronegativiti gibi kimyasal reaktivite parametreleri aynı yöntem ve baz set kullanılarak elde edilmiştir. UV ve IR hesaplamalarının yanısıra HOMO-LUMO ve Elektrostaik potansiyel (ESP) yüzeyleri çizilmiş ve reaksiyonun yapısı aydınlatılmaya çalışılmıştır. Elde edilen tüm veriler detaylı bir şeklide incelenerek yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the interaction of Glycine molecule with Carbon Nano ring (C12) and rings was theoretically investigated. The ground state optimized geometries of the glycine molecule was calculated using the B3LYP method and the 6-311G base set with Density Functional Theory (DFT). Chemical reactivity parameters such as frontier molecular orbitals (FMOs), band gap energies, excitation energies, wave lengths, oscillation frequencies, dipole moment, chemical hardness, chemical softness and electronegativity were obtained using the same method and base set. In addition to UV and IR calculations, HOMO-LUMO and Electrostatic potential (ESP) surfaces were drawn and the structure of the reaction was elucidated. All obtained data are analyzed and interpreted in detail.