Otolog konsantre serumun aşil tendonu iyileşmesi üzerine etkisinin histopatolojik ve biyomekanik açılardan incelenmesi
The investigation of the biomechanical and the histopathological effects of autologous conditioned serum on the healing of the achilles tendons
- Tez No: 480062
- Danışmanlar: DR. OZAN BEYTEMÜR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Aşil tendon yaralanmaları orta yaş grubunda yaygın görülen ve sıklığı artan bir ortopedik problem olmakla beraber tedavi çeşitliliği çok sıktır. Otolog konsantre serum (ACS) çeşitli ortopedik hastalıkta başarıyla kullanılmakla beraber aşil tendonu iyileşmesinde de deneysel çalışmaların başarılı sonuçlar vermesiyle klinik kullanımda yerini almıştır. Bu çalışmada otolog kandan hazırlanan otolog konsantre serumun rat aşil tendon iyileşmesine etkisinin biyomekanik ve histolojik bazı parametreler kullanarak değerlendirilmesi amaçlandı. Çalışmamızda 40 adet, 7 aylık, erkek, Sprague Dawley cinsi, ağırlıkları ortalama 350-400 gr olan ratlar kullanıldı. 5 rat ACS hazırlanması için donör olarak kullanıldı. Denekler ACS ve kontrol grubu olarak iki gruba ayrılarak 15. ve 30. günlerde sakrifiye edilerek aşil tendonları histolojik ve biyomekanik olarak değerlendirildi. Çalışma sonucunda ACS tedavisnin aşil tendonu iyileşmesinde histokimyasal olarak 15. ve 30. günlerde anlamlı olarak yararı görülmesiyle beraber, biyomekanik olarak sadece 15. günde anlamlı sonuç bulunmuştur. Yaptığımız çalışmaya dayanarak insan aşil tendon yaralanmaları ve tendinopatilerinde ACS kullanımının faydalı olacağı kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
As well as being very common and increasing in prevalence in the particular group of middle aged adults, injuries of the Achilles tendon as an orthopaedic condition has a broad range of treatment options. Autologous Conditioned Serum (ACS) has been used successfully in a large variety of orthopaedic disorders, and after receiving favourable results from animal models has also been a part of the clinical treatment of the Achilles tendon injuries. In this study it was aimed to evaluate the effects of the autologous conditioned serum prepared from the autologous rat blood on the healing of the rat Achilles tendon using biomechanical and the histological parameters. Forty male Sprague Dawley rats aged 7 months and weighing 350 to 400 g were used. Five rats were used as donors for the preparation of the ACS. Animals were randomly assigned to an experimental and a control group of 20 rats each. Half of the each group was sacrificed on the fifteenth day and the other half of the each group on the 30th, afterwards the biomechanical and the histological assessment of the Achilles tendons were performed. In the results it has been demonstrated that ACS is significantly effective on the histological healing of the Achilles tendon on the 15th and the 30th day, and on the biomechanical healing on the 15th day. According to our study we conclude that ACS is favorable for the treatment of human Achilles tendon injuries and tendonopathies.