A Research about the Required Physical Conditions in Single -Story Factory Buildings
Tek Katlı Fabrika Yapılarında Gerekli Fiziksel Koşullara İlişkin Bir Araştırma
- Tez No: 480128
- Danışmanlar: DR. GÖKSEL SEZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1991
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Herhangi bir fabrika yapısını standart bir bina olarak düşünmek hata olur. Ekonomik, etkin veya optimum faydalı bir tesis için bina çok çeşitli olan üretim ve işlemlerin özelliklerine göre dizayn edilmelidir ve fabrika tasarımı üretimdeki bir problem olarak ele alınmalıdır. Sağlıklı şartlarda maksimum verim için aşağıdaki temel prensipler iyi düşünülmelidir. Kullanışlılık, esneklik, üretim şemasının kesilmemesi, kolon aralıkları, uygun döşeme ve tavan, uygun mekan düzenlemesi, uygun malzeme kullanımı, uygun strüktür sistemi seçimi, yeterli konstrüksiyon imkanları, ısı ve nemden korunma, gürültüyü kesme, yangın riskini azaltma ve önleme, en uygun aydınlatma, yeterli havalandırma.
Özet (Çeviri)
A factory should not be considered as a standardized product. For economy and efficiency, it must be built around the process. And since manufacturing processes are subject to such very wide variations, it is necessary that a factory design must be considered as a problem in production. To obtain maximum production at healthy conditions the main design criterions of industrial buildings are; usefulness, flexibility, non interruption of the production scheme, column spacing, suitable floor and ceiling, suitable placement of physical units, suitable materials, suitable structural system, sufficient possibilities for construction, protection from heat effects and condensation, reducing noise, reducing fire risks and protection, providing most useful lighting, sufficient ventilation.