Ar-ge faaliyetlerinin finansmanı ve firma değerine etkisi
Financing activities of r & d and effect of company value
- Tez No: 480129
- Danışmanlar: PROF. DR. MUTLU BAŞARAN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Firmalar varlıklarını sürdürebilmek ve rekabet gücünü arttırabilmek için sürekli ve düzenli araştırma-geliştirme (ar-ge) faaliyetlerine girişmelidirler. Bu faaliyetler, üretim, pazarlama, örgütsel yapılanmada kullanılan sistem, yöntem veya hizmetlerin iyileştirilmesini amaçlayıp personel ve sosyal içerikli konularda olabilir. Araştırma ve geliştirme fonksiyonu işletmenin dinamik yapısını sürdürmesi bakımından önemlidir. Firmalar günümüzde temel amaç olarak firma değerini maksimum etmeyi benimsemişlerdir. Günümüzde firmalar değer yaratmak için entelektüel sermaye yönetimine önem vermektedirler. Entelektüel sermaye yönetiminde entelektüel sermayenin unsurları ise, değer yaratma tabanlı yönetimin ana konusu olmaktadır. Bu unsurlar içerisinde çalışmamızda yapısal sermaye içerisindeki yenilik sermayesi diğer bir anlamda ar-ge faaliyetleri ve bu faaliyetlerin finansmanında kullanılabilecek yöntemler incelenmiştir. Çalışmanın uygulama bölümünde ar-ge faaliyetlerinin firma değerine etkisi, firmaların ar-ge faaliyetlerine yaptıkları harcamalar ve firmaların piyasa değerleri dikkate alınarak iki değişken arsında ilişkinin derecesi araştırılarak tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
As firms to continue their existence and to increase their competitive power they must do regularly and continuously research and development (R&D) activities. The mentioned activities may occur in the production, marketing, system used organizational structuring and social contented subjects. Nowadays firms have adopted to maximize the firm value. Firms give importance the management of intellectual capital in order to create the firm value. İn the management of intellectual capital the main factors of intellectual capital form the main subject of the value based management. İn this work, R&D activities and the methods that can be used in the R&D activities finance have been studies. This work has aimed to explain the importance of R&D activities in the period of creation value. İn the practice part of the work, the effect of R&D activities to firm value, have been determined taking into account R&D spending and firm market value.