Kur'an'a göre yahudi ve hıristiyanlığın geçerliliği sorunu
The problem of the validity of judaism and christianity according to the Qur'an
- Tez No: 480127
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH AKDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tefsir Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
“Yahudiliğin ve Hıristiyanlığın Geçerliği Sorunu”başlıklı bu çalışma, araştırmanın önemini, amaçlarını ve takip edilen yöntemleri öneren Giriş kısmından ayrı olarak üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, Kur'an'a göre geçerliliği olup olmadığı sorulanYahudilik ve Hıristiyanlığın ortaya çıkışları ve tarihi söylemlerini inceledim. İkinci bölümde, Kur'an ayetlerinin vahyedildiği yirmi-üç yıllık süre ile vahiy düzeninin bağlamsal koşullarına karşılık gelen bu iki din ve onun üyelerinin ilişkileri üzerine açıklama yapmayı denedim ve bunun üzerine çalıştım. Bu nedenle, bu bölümde, başka tarihsel referanslara uygulanan referans olaylarla ilgili bilgiler ve analizler toplandı. Çalışmanın ana çerçevesi üçüncü bölümdür. Burada başlangıçta iki dinin üyeleri ve kutsal kitapları Kur'ân ayetleri uyarınca değerlendirmeye çalıştım. Sonra iki din olan bu iki dinin Kur'an değerlendirmelerini açıklamaya çalıştım. Bu bölümün son kısmına gelince, Yahudilik ve Hıristiyanlığın dini geçerliliğinin delilleri olarak kabul edilen bazı Kuran ayetlerine değinerek, bu ayetlerin doğru ve uygun muhtemelnyorumlarını bulmaya çalıştım. Aynı zamanda, bu sayımda uygulanacak bir yorum metodu önermekle birlikte, sonuç bölümündeki böyle bir çalışmadan elde ettiğim sonuçlarım özetlemeye çalıştım.
Özet (Çeviri)
This study titled as“The Problem of the Validity of Judaism and Christianity”is composed of three chapters apart from the Introduction chapter into which I propose the importance, aims and the followed methods of the investigation. In the first chapter, I studied the emergences and the historical courses of Judaism and Christianity which are asked whether they are valid according to the Qur'an or not. In the second chapter, I tried to think and making some remarks on the Quranic verses revealed during the twenty-three years of revelation in relation with these two religions and their members, following the revelation order corresponding their contextual conditions. Thus, the informations and analysis on the referenced events, applying to some other historical references, were collected in this chapter. The main frame of the study is the third chapter. Here, I tried to make an evaluation of, initially, the members of the two religions and their holy books in accordance with the Qur'anic verses. Then I tried to expose the Quranic evaluations of the two religions as religion. Coming to the last section of this chapter, treating some Qur'anic verses which has been considered as proofs to religious validity of Judaism and Christianity, I tried to find out the true and convenient one of the possible interpretations of these verses. At the same time, proposing a methodology of interpretation to apply in this issue, I tried to summarize my conclusions from such a study in the conclusion chapter.