Ozon(O₃) sağaltımının cisplatine bağlı iç kulakta hasarına etkisini sıçanlarda değerlendirmek
Effects of ozone (O3) therapy on cisplatin-induced ototoxicity in rats
- Tez No: 480133
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT TAŞKIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Çalışmamızda sisplatine bağlı ototoksisite oluşturulan ratlarda rektal ozon ve intratimpanik ozon uygulamasıyla iç kulaktaki protektif etkinliğini fonksiyonel ve hispatopatolojik olarak araştırmaktı. Materyel Metot: Çalışmamıza 18 adet Wistar Albino türü dişi sıçan dahil edildi. Sıçanlar randomize olarak 3 gruba ayrıldı. Tüm sıçanlara mikroskobik muayene yapılarak dış kulak yolu ve timpanik membran muayeneleri normal olarak izlendi. Tüm sıçanlara Distortion Product Otoakustik Emisyon (DPOAE) yapılarak emisyonlar alındı. Hepsine 3 gün boyunca 5 mg/kg/gün sisplatin intraperitoneal olarak verildi. Ototoksisite oluşması için 1 hafta bekledikten sonra tüm sıçanlara DPOAE yapılarak ototoksiteleri teyit edildi. 1. gruptaki sıçanlara hem rektal ozon hem de intratimpanik ozon yapıldı. 2. gruptaki sıçanlara hiçbir müdahale yapılmadı. 3. gruptaki sıçanlara ozon sadece rektal yolla verildi. Ozon uygulanmasından 1 hafta sonra tüm sıçanlara genel anestezi altında DPAOE testi yapıldı ve tüm sıçanlar histokimyasal inceleme için sakrifiye edildi, kohleaları çıkarıldı. Histokimyasal inceleme için kesitler hazırlandıktan sonra dış tüylü hücre hasarı ve stria vaskularis hasarı ışık mikroskobu altında hasar skoru yapılarak incelendi. Sonuçlar istatistiksel olarak dökümante edildi. Bulgular: Fonksiyonel işitsel ölçümler sonucu yapılan istatistiksel analizde kontrol grubu ile diğer gruplar arasında DPOAE testine göre tüm frekanslarda istatistiksel olarak anlamlı farklılık izlenmektedir (p < 0,05). Fakat her iki çalışma grubu arasında DPOAE testine göre anlamlı farklılık gözlenmemiştir (p ˃ 0,05). Histopatolojik değer skorlamasına göre kontrol grubunda diğer gruplara göre dış tüysü hücre hasar skoru istatiksel olarak anlamlı olarak yüksekti (p < 0,05). Çalışma gruplarında dış tüylü hücre hasar skorları düşüktü fakat gruplar arasında anlamlı bir fark yoktu (p ˃ 0,05). Stria vaskülaris hasar skorları incelendiğinde tüm gruplar arasında anlamlı fark yoktu (p ˃ 0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of rectal ozone and intratympanic ozone therapy on cisplatin- induced ototoxicity in rats. Eighteen female Wistar albino rats were included in our study. External auditory canal and tympanic membrane examinations were normal in all rats. The rats were randomly divided into three groups. Initially, all the rats were tested with distortion product otoacoustic emissions (DPOAE), and emissions were measured normally. All rats were injected with 5-mg/ kg/day cisplatin for 3 days intraperitoneally. Ototoxicy had developed in all rats, as confirmed with DPOAE after 1 week. Rectal and intratympanic ozone therapy group was Group 1. No treatment was administered for the rats in Group 2 as the control group. The rats in Group 3 were treated with rectal ozone. All the rats were tested with DPOAE under general anesthesia, and all were sacrificed for pathological examination 1 week after ozone administration. Their cochleas were removed. The outer hair cell damage and stria vascularis damage were examined. In the statistical analysis conducted, a statistically significant difference between Group 1 and Group 2 was observed in all frequencies according to the DPOAE test. In addition, between Group 2 and Group 3, a statistically significant difference was observed in the DPOAE test. However, a statistically significant difference was not observed between Group 1 and Group 3 according to the DPOAE test. According to histopathological scoring, the outer hair cell damage score was statistically significantly high in Group 2 compared with Group 1. In addition, the outer hair cell damage score was also statistically significantly high in Group 2 compared with Group 3. Outer hair cell damage scores were low in Group 1 and Group 3, but there was no statistically significant difference between these groups. There was no statistically significant difference between the groups in terms of stria vascularis damage score examinations. Systemic ozone gas therapy is effective in the treatment of cell damage in cisplatin induced ototoxicity. The intratympanic administration of ozone gas does not have any additional