1928-1938 yılları arası sinema dergileri'nde türk grafik sanatının gelişimi
The development of turkish graphic art in cinema magazines in the years between 1928-1938
- Tez No: 480132
- Danışmanlar: PROF. DR. KIYMET GİRAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 314
Özet
Türk sinema sektörünün kalite ve üretim açısından büyümeye başlaması ve kendini şekillendirmesi her alanda olduğu gibi dergicilik sektöründe de kendini göstermiştir. Sinemadaki bu değişim ve gelişim sinema dergilerine de aynı paralellikte yansımıştır. Bu tez çalışması, dönemin sinema dergilerinin sinema tarihindeki önemini ve Türk grafik sanatının gelişim çizgisini görmemiz açısından bir belge niteliği taşımaktadır. Sinema dergilerinin grafik tasarımları incelenirken, aynı zamanda Türk sinema tarihi incelenmiş ve 1928-1938 yılları arasındaki dönemde sinema politikaları ve bu politikaların dergilere nasıl yansıdığı ve bu yansımanın Türk grafik tasarım sanatında nasıl bir gelişmeye neden olduğu araştırılmıştır. Bu araştırmalar sonucunda ortaya çıkan nitelikler karşılaştırılmış ve sinema dergilerinin Türk grafik sanatının üslupsal gelişimine katkıları ortaya çıkarılmıştır. Bu bakımdan birer belge niteliği taşıyan ve yayınlandığı dönemin düşünce ve sanat dünyasına ışık tutan sinema dergileri üzerine yapılan bu çalışma, bu alanda katkı sağlayacak ilk çalışma olduğu için büyük önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
The growth of Turkish cinema in terms of quality and production and shape itself, also revealed itself in magazine business as every area of the sector. This change and development in cinema had been reflected parallely in cinema magazines. This thesis supports a document quality of cinema magazines in terms of the importance in cinema history and to see growth line of Turkish graphic art. While the search of the graphic designs in cinema magazines had been continued, the Turkish cinema history and the cinema politics between the years of 1928-1938 had also been observed. It is also searched how these politics lead to a development in Turkish graphic art, and had a reflection in cinema magazines. At the outcome, the characteristics that came out of these researches have been compared and the contributions of cinema magazines to Turkish graphic art's development had constituted. Therefore this work about cinema magazines that throws light and holds a document quality on the period's notion and art world in which they are published, hold a great importance to contribute as the first work in this field.