Hatimetü'l-Eş'ar (Fatin Tezkiresi)
Fatin's Tezkire
- Tez No: 480134
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN KAVRUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 452
Özet
Sâlim ve Safâyî tezkirelerine zeyil olarak yazılan Fatin Tezkiresi, H.1271'de kaleme alınmıştır. Hâtimetü'l-Eş'ar adı verilen eser Sultân Abdulmecid zamanına dek yetişen şâirleri ihtiva etmektedir. Kütüphanelerde yapılan araştırmalarda eserin aslına rastlanmamıştır. Öte yandan pekçok kütüphanede eserin matbu (taşbasması) nüshaları bulunmaktadır. Haluk İpekten,“Şuara Tezkireleri”adlı eserinde, Tezkirenin asıl nüshasının Viyana Milli Kütüphanesi 1243 (Flügel, Cat. II. 402)'te kayıtlı olduğunu belirtmektedir. Tezkire'nin başında altı sayfalık bir takriz bölümü vardır. Takriz kısmından sonra tezkirenin asıl bölümü geliyor. Fatîn, tezkireye hamdele ve salvele ile başlıyor. Bunu takiben şiirin faziletini anlatır. Fatîn, diğer tezkirecilerin aksine şâirin bir gazelini veya bir-iki beyitlik şiirini yazdıktan sonra, biyografisini anlatıyor. Biyografileri genelde dar tutmuştur. Çalışmada, tezkirenin metin transkrpsiyonu yapılmıştır. Tezkire günümüz imlasına göre okunmuştur. Hâl trecemelerinde bazı kelimelerde çok gerekmedikçe ayn harfi kullanılmamıştır. Ancak şiirde vezin gereği bu kelimelerde ayn harfi kullanılmak zorunda kalınmıştır. Son eklerde (zarf-fiillerde) sesli harfler vav ile yazılmışsa bunlar asıllarına uygun olarak okunmuştur. (Gösterüp, idüp, eyleyüp vb.) Okunamaz durumda olan veya okunmasında sıkıntı yaşanan bazı kelime veya kelime grupları orijinal şekilleriyle verilmiştir. Okunmasında tereddüt yaşanan kelimelerin önüne soru işareti konulmuştur. Hâtimetü'l-Eş'ar, ortaya çıkışından itibaren edebiyat tarihi için vaz geçilmez bir kaynak hüviyetini taşımıştır.
Özet (Çeviri)
Tezkire of Fatîn is written addition to tezkire of Sâlim and Safâyî written in H. 1271. The work named Hâtimetü'l-Eş'ar contains poets who lived the time of Sultan Abdülmecid. According to the researchs the original work has not found in librarys. On the other hand printed copies of work are found in many libraries. Haluk İpekten says that original copy of the Tezkire was found in Nationel Library of Viyana 1243 (Flügel, Cat. II. 402). A six-page section named takriz has beginning of Tezkire. After takriz section actually section of Tezkire is begining. Fatîn had started to Tezkire with hamdele and salvele. Folloving this, describes the merit of the poem. Contrast of other tezkire writters, Fatin after writing a lyric poet of one or two couplet poetry, had described their biography. Biographies are usually held tight. In this study, transkrpsiyon of text of tezkire had made. Tezkire have been read according to today's spelling. In some words, not very necessary, ayn letters had not been use in biografies of poems. However, ayn letter to be used in this word of poetry in the rhythm required. In finally attachments (in gerundium), if vokals are written with vav, this vokals are read according to the original case (for example: Gösterüp, idüp, eyleyüp ec.). The case can not be read or read some words or phrases in the difficulties experienced with the original shape has been given. In front of read the words in doubt question mark is placed. Since Hâtimetü'l-Eş'ar emergence has been a source literature is not leave to history.