Üremik kemik hastalığında serum prolidaz aktivitesinin ve kemik belirteçlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of serum prolidase activity and bone markers in uremic disease
  1. Tez No: 480146
  2. Yazar: ARZU KÖSEM
  3. Danışmanlar: UZMAN ELMAS ÖĞÜŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya ve Klinik Biyokimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Çalışmamızda hasta grubu kronik böbrek yetmezliği (KBY) tanısı ile periton diyalizi uygulanan 21 erkek (yaş: 44.1±12.9), 18 kadın (yaş: 41.3±12.9) hasta ve hemodiyaliz uygulanan 21 erkek (yaş: 48.5 ± 20) ve 13 kadın (yaş: 51.7±19.5) hasta olmak üzere 73 hastadan oluşmakta idi. Kontrol grubu ise 25 erkek (yaş: 46±6.4) ve 29 kadın (yaş: 45±10) toplam 54 sağlıklı gönüllüden oluşturuldu. Hasta gruplarında ve kontrol grubunda serum, plazma ve eritrosit prolidaz aktiviteleri ölçüldü, prolidaz aktivitesinin diğer kemik belirteçleri (osteokalsin, kemik spesifikalkalen fosfataz, kalsitonin), vitamin D, parathormon ile ilişkileri araştırıldı. Periton diyalizi (1245±284 U/L) ve hemodiyaliz giriş (1169±287 U/L) prolidaz aktivitesi kontrol grubu prolidaz aktivitesinden (1526±263 U/L) düşüktü (P 0.05). Hemodiyaliz giriş grubu prolidaz aktivitesi, hemodiyaliz çıkış grubuna göre düşüktü (P 0.05). Hemodiyaliz giriş ve kontrol grubu eritrosit prolidaz aktiviteleri arasında anlamlı fark vardı (sırasıyla 106±52 U/gHb ve 140 ± 60 U/gHb; P 0.05). Hemodiyaliz giriş ve çıkış gruplarının eritrosit prolidaz aktiviteleri karşılaştırıldığında anlamlı fark bulunamadı (P >0.05).
Özet (Çeviri)
In our study, patient group was consisted of 21 male (age: 44.1±12.9 y.), 18 female (age: 41.3±12.9 y.) performing periton dialysis, 21 male (age: 48.5±20 y.) and 13 female (age: 51.7±19.5 y.) performing hemodialiysis who diagnosed with chronic renal failure; control group was consisted of healthy and voluntary 25 male (age: 46±6.4 y.) and 29 female (45±10 y.), a total of 54 persons. Both in patient and control groups, serum, plasma and erythrocyte prolidase activity was measured, and the relationship between prolidase activity and other bone markers (osteocalcin, bone specific alkaline phosphatase, calcitonin), vitamin D, parathormone was investigated. The activity of prolidase in periton dialysis (1245±284 U/L) and prehemodialysis groups (1169±287 U/L) was lower than control group (1526±263 U/L) (P 0.05). Prolidase activty of prehemodialysis group was lower than posthemodialysis group; P 0.05). There was a significant difference between erythrocyte activities of prehemodialysis and control groups (106±52 U/gHb and 140±60 U/gHb, respectively, P0.05). When erythrocyte prolidase activities of prehemodialysis and posthemodialysis groups compared, there was no significant difference (P >0.05).