Hemodiyaliz hastalarında koroner arter kalsiyum skorlaması, kemik mineral dansitometresi ve serum Fetuin A arasındaki ilişki
Relationsip between coronary artery calcium score, bone minerale dansitometry and serum Fetuin A level in hemodialysis patients
  1. Tez No: 225267
  2. Yazar: KÜLTİGİN TÜRKMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALAATTİN YILDIZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Koroner arter kalsifikasyonu hemodiyalize giren üremik hastalarda aterosklerotik vasküler hastalığın ciddiyetinin bir göstergesidir ve kardiyovasküler olayları predikte edebilir. Son dönem böbrek yetersizliği gelişen hastalarda vasküler kalsifikasyon ve osteoporoz yaygın olarak gözlenmektedir. Fetuin-A, vasküler kalsifikasyon inhibitörü olarak bulunmuş ve SDBY'li hastalarda serum fetuin-A düzeyinin ileri derecede düşük olduğu tespit edilmiştir. Çalışmamızın amacı koroner arter kalsifikasyonu, kemik mineral dansitometresi ve serum fetuin-A düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemektir
Özet (Çeviri)
: Coronary artery calcification is an indicator of the severity of atherosclerotic vascular disease in patients with uremia on chronic hemodialysis treatment. Vascular calcification and osteoporosis are seen commonly in endstage renal failure patients. Fetuin-A is a vascular calcification inhibitör and ESRD patients have very low serum level of this protein. In our study, the relationship between coronary artery calcification, bone mineral densiometry and serum fetuin-A levels are determined.