Abdülkerîm Şehristânî'nin kelâmî görüşleri
Abdülkerim Şehristani's kelami opinions
- Tez No: 480229
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BAKTIR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 371
Özet
Şehristani, Eşari kelam anlayışının önemli temsilcilerinden birisidir.O 467/1074 yılında doğmuş 548/1153 tarihinde de vefat etmiştir. Bu çalışma bir giriş ve üç bölümden oluşmakta olup giriş kısmında araştırmanın önemi,amacı, konusu, yöntemi ve kaynakları hakkında bilgi verilmiştir. Birinci bölümde şahsın yaşadığı 6/12. yüzyıldaki Horasan bölgesinin siyasi, sosoyokültürel durumu ile Şehristani'nin hayatı,eserleri, hocaları, öğrencileri ve İslam ilimlerindeki yeri hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde Şehristani'nin mezhebi kimliği hakkındaki tartışmalar, İslam mezhepleri ve filozoflarına bakışı ele alınmıştır. Son bölümde ise kelami görüşleri ele alınarak detaylı bir şekilde verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Şehristani is the one of the important representatives of Eşari kelam understanding. He was born in 467/1074, died here in 548/1153. this study consist of an introductory chapter and three chapters. İt is informed about subject, importance, objective,method and resources of the research in introductory chapter.In the first chapter, it is given information about political, economic, sociocultural condition of Horasan region that he lived in the 6th/12th century. Also in this chapter it is informed about his life,education, teachers, students his importance in islamic and philosophical sciences, resources to which he gives evidenceand his works. İn the third chapter, wichs is the last chapter, his kelami opinions are tried to specified.