Osmanlı medeniyetinin oluşumunda Selçuklu etkisi
The Seljuk influence in the formation of Ottoman civilization
- Tez No: 480230
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Geçmişten günümüze kadar kurulan tüm Türk devletlerinin teşkilatları birbirinin devamı niteliğindedir. Hun devlet teşkilatının özellikleri ile ilk Türk İslam devleti olan Karahanlıların devlet teşkilatı aynı tarihsel kodları taşımaktadır. Hiç şüphesiz bunun en son örneği Türkiye Cumhuriyeti'nin birçok kurumu ve uygulamayı Osmanlı Devleti'nden miras almasıdır. Türk ve dünya tarihinin en önemli devletlerinden biri olan Osmanlı Devleti de Selçuklu kültür ve medeniyetinin devamıdır. Dolayısıyla Selçuklu Devleti'nin medeniyet ve devlet felsefesini anlamadan Osmanlı medeniyetini anlamak mümkün değildir. Osmanlı, Selçuklu devlet geleneği ve temelleri üzerinde inşa edilmiştir. Selçuklu'nun devlet tecrübesini miras alan Osmanlı idarecileri, beyliği kısa zamanda aşiret yapısından çıkararak muntazam bir devlet haline getirmiştir. Selçuklu'nun Osmanlı'ya olan tesirleri yalnızca devlet teşkilatıyla sınırlı kalmamış; aynı zamanda askerlik, maliye, eğitim, sanat gibi pek çok alanda da Osmanlı'ya referans olmuştur. Dolayısıyla Selçuklu, Osmanlı'nın teorisini oluşturmuştur. Bizim yapacağımız bu çalışmanın amacı Osmanlı medeniyetinin oluşumunda Selçuklu etkilerini ortaya koymaktır. Zira Osmanlı'nın cihanşümul bir imparatorluk haline gelmesi ancak Selçuklu mirasını devralmasıyla mümkün olmuştur. Anahtar Kelimeler; Selçuklu, Osmanlı, Medeniyet, Kültür, Etkilenme
Özet (Çeviri)
All the Turkish Goverrnments organizations established from past to the present are the continuation of one another. The characteristics of the Hun Turkish government and the first Islamic Turkish government known as Karahanlılar carry the same historical codes.The last example of this, without doubt ,is the Turkish Republic's inheritance many institutions and applications from the Ottoman Government. The Ottoman Government, one of the most important governments of the Turkish and world history, is also the continuation of Seljukian culture and civilization.Therefore ;it is not possible to understand Ottoman civilization without understanding the Seljukian government's civilization and goverment philosophy. The Ottoman was established over the Seljukian government's basis and traditions. The Ottoman administrators, who inherited the Seljukian's government experience, changed the seigniory from the tribe structure into well-organized government. The effects of the Seljukian's on the Ottomans were not only restricted with the government organzation but also reference to the Ottomans in many fields such as military, finance, education and art. Accordingly; The Seljuk formed the theory of the Ottomans. The aim of this study is to present the Seljuk effects on the formation of the Ottoman civilization. Bacause The Ottomans become a universal empire by taking over of the Seljuk inheritence. Key words; Seljuk, Ottoman, Cıvılızatıon, Culture, Effected