Peygamber kıssalarında insan tiplemeleri
Human typologies in the prophet parables
  1. Tez No: 480228
  2. Yazar: AYŞEGÜL AVCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN KESKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Kur'an'ın üçte biri kıssalarından oluşmaktadır. Kur'an'ın amacı tarihi bilgi vermek değil, mesaj iletmektir. Kıssalar mesaj vermenin en kolay yolu olduğu için Kur'an'da oldukça fazla yer tutmuştur. Kur'an'da kıssaların bu kadar çok yer tutması onların doğru anlaşılmasını zorunlu kılmaktadır. Çalışmamızda Peygamber kıssaları ele alınarak bunlardaki olumlu ve olumsuz insan tiplemeleri ortaya konulmaya çalışılmıştır. Çalışmamız sonucunda modern psikoloji biliminin ortaya koyduğu insan tiplemeleri ile Kur'an'da tasvir edilen insan tiplemelerinin farklı olduğu, Kur'an'ın kendine ait bir yaklaşımının olduğu tespit edilmiştir. Peygamber kıssalarındaki olumlu tiplemelerin Peygamber'i ve ashabını motive etmeye dönük olduğu, olumsuz tiplemelerin ise İslam'a karşı çıkan müşrikleri uyarma gayesi güttüğü tespitine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
One third of the Qur'an consists of parables. The aim of the Qur'an is to convey the message, not to give historical information. Because the parables are the easiest way to post messages, there is a lot of space in the Qur'an. As the parables have so much space in Qur'an, it is imperative that they are understood correctly. In our work, we tried to put forward the positive and negative human typologies in the Prophet parables. As a result of our study, it has been determined that the human typologies revealed by modern science of psychology and the human typologies depicted in the Qur'an are different, and that the Qur'an has its own approach. Positive typologies in the Prophet parables are directed towards motivating the Prophet and his friends, and negative typologies include the determination to warn the polytheists against Islam.