Children's participation in the preschool classroom: An ethnographic case study
Okul öncesi sınıfına çocuklarım katılımı: Etnografik bir olay incelemesi
  1. Tez No: 480246
  2. Yazar: FETİYE ERBİL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEYNEP BERNA YATMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 281
Özet
Bu çalışma okul öncesi bir sınıfta çocuk katılımının nasıl gerçekleştiğini ve çocuk katılımını artırmada öğretmenlerin rolünü anlamayı amaçlamaktadır. Bu çalışma aynı zamanda öğretmenlerin çocuk ve çocukluk algısına, okulun nasıl yönetildiğine ve çocuk hakları konusunda okulun kendini nasıl konumlandırdığına da bakmaktadır. Çalışma çocukları ve seslerini araştırma sürecine dâhil etmeyi ve böylece onların yetkinliklerini ve aktörlüklerini vurgulamayı hedefler. Bu araştırma etnografik bir örnek olay incelemesi olarak tasarlanmış, İstanbul'da özel bir okul öncesi kurumunda gerçekleştirilmiştir. Çalışmada beş altı yaşları arasında on beş çocuk, dört öğretmen ve bir okul yöneticisi yer almıştır. Çalışmanın verilerini sınıf gözlemleri, öğretmen, yönetici ve çocuk mülakatları ve aynı zamanda araştırmacı günlüğü notları oluşturmaktadır. Bu veriler tematik içerik analizi aracılığıyla incelenmiştir ve bu analiz bir katılım modeli öngörmüştür. Bu model, okul öncesi bir sınıfta çocuk katılımını belirleyen birçok etmen olduğunu ve bu etmenlerin birbiriyle etkileşim içinde olduğunu önerir.
Özet (Çeviri)
This study aims to understand how young children participate in a preschool classroom and what the teachers' role is in promoting children's participation. The study also looks at teachers' image of the child and childhood, how the school is governed and how the administration positions itself in terms of children's rights. The study has the goal of including children and their voices in the research process and in doing so, children's agency and competence are aimed to be underlined. The study is conducted as an ethnographic case study in a private preschool classroom in Istanbul. Fifteen children who are five or six years old, four teachers and one school principal took part in this research. The classroom observations, interviews with teachers and children and reflection notes are used as the data of the study. The data is analyzed through thematic content analysis. The analysis has led to the development of a participation model. The model proposes that there are many factors that interact with each other and determine the participation of children in this preschool classroom.