Technologies of the self in current autobiographical practices
Günümüz otobiyografi pratiklerinde benlik teknolojileri
- Tez No: 480251
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MATTHEW GUMPERT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Foucault'nun 'benlik teknolojileri' kavramı yazarların geçmiş tecrübelerine anlam verdikleri otobiyografi yazım süreçleriyle ilgili değerlendirmeler yapma açısından kullanışlı bir ifadedir. 'Benlik teknolojileri' ile ilgili analizleri, 'benliğin bakımı', 'benliğin feragat edilmesi' ve diğer ifadelerle birlikte, Helenistik ve İmparatorluk dönemlerinde bireylerin hayatlarıyla ilgili 'doğru'lar oluşturma süreçleri üzerinde durup, günümüzdeki benlik ilişkisi ve 'doğru'lar oluşturma yöntemleriyle ve 'güç' ve 'bilgi'nin bireyleri hayatlarıyla ilgili 'doğru'ları ifade etmeye sevk etmesi arasında bağlantılar kurmaktadır. Psikoterapi, karşılığında ödül olarak nihai bir 'doğru' sözü vererek bireyi kendi ile ilgili konuşup her ayrıntıyı anlatmaya teşvik etmektedir. Foucault Hristiyanlık'taki münzevi pratiklerle eski Yunanlılar'ın 'benliğin bakımı' adını verdikleri yöntemler arasında paralellikler kurmaktadır. Bu tezin üzerinde durduğu soru, Samuel R. Delany'nin The Motion of Light in Water ve Sylvia Fraser'ın My Father's House adlı eserlerinin Hristiyanlık'taki 'doğru'lar oluşturmayla ilgili benlik teknolojilerinin temelini oluşturan prensiplerle ne ölçüde ve ne şekilde uyumluluk içerisinde olduğudur. Bu tez, My Father's House'un Hristiyanlık'taki münzevi geleneklerle benzerlik taşıyan bir 'benliğin feragat edilmesi' döngüsü içerisinde kaldığını, The Motion of Light in Water'ın ise, bir yandan bazı metinsel, söylemsel ve anlatısal gelenekler içinde yazarken, aynı zamanda erek ve bütünlük beklentilerini tersine çevirerek, yazarın metni yazdığı gelenekleri iğnelediğini savunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Foucault's 'technologies of the self' is a useful term for talking about autobiography where we see writers give meaning to their past experiences. His analyses of 'technologies of the self', along with other notions such as 'care of the self', 'renunciation of the self' and other terms, relate to the ways and practices individuals employed in forming 'truths' about their lives in Hellenistic and Imperial periods, with implications for current modes of self-relation and 'truth'-forming, and the particular ways in which 'power' and 'knowledge' incite subjects to articulate 'truths' about their lives. Psychotherapy urges one to talk about one's self and tell every detail with a promised 'truth' as a reward of this process. Foucault draws parallels between Christian ascetic practices and what the ancient Greeks called 'the care of the self'. The question this thesis explores is to what extent and in what ways do the technologies employed in the two works, The Motion of Light in Water by Samuel R. Delany and My Father's House by Sylvia Fraser, adhere to the principles upon which Christian technologies of the self concerning 'truth'-production are founded. This thesis argues that My Father's House is caught in a cycle of self-renunciation, akin to the mode in Christian ascetic conventions, whereas The Motion of Light in Water, while writing within certain textual, discursive and narrative conventions, at the same time subverts expectations of telos and unity, ironizing the conventions within which the author writes.