Social housing policy and the welfare regime in Turkey: A comparative perspective
Türkiye'de sosyal konut politikası ve refah rejimi: Karşılaştırmalı perspektif
  1. Tez No: 480250
  2. Yazar: ANIL GÜRBÜZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. AYŞE HALE BUĞRA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Public Administration, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Politika Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu tez Türkiye'de konut politikasının ve konut sektörünün Cumhuriyet döneminde refah rejiminin dönüşümüyle nasıl şekillendiğini incelemektedir. Türkiye örneği karşılaştırmalı tarihsel perspektif içerisinde, Türkiye'nin eski refah rejimi ve Güney Avrupa refah rejimi benzerliği açısından ele alınmaktadır. Tartışma konut politikaları ve konut sektörünün Türkiye ve dört Güney Avrupa ülkesindeki ortak özellikleri üzerinden genişletilmektedir. Türkiye'de refah rejimi değişikliğinin yönünün Avrupa Birliği üyesi Güney Avrupa ülkelerinden farklı olduğu ve bu farklılığın konut politikasının yeni yörüngesine yansıması tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines how the housing policy and the housing sector in Turkey have been shaped by the country's welfare regime through its transformation in the Republican period. The investigation of the Turkish case is undertaken in a comparative historical perspective, where Turkey's welfare regime is discussed in terms of its similarities with the Southern European one, and this discussion is extended to the common characteristics of the housing policy and the housing sector in Turkey and in four Southern European countries. It is argued that the direction of welfare regime change in Turkey was different from the one observed in South European EU member states, and this difference is reflected in the new trajectory of housing policy.