Border building and breaking practices on the Turkish-Syrian border
Türkiye-Suriye sınırındaki sınır inşa ve bozma pratikleri
- Tez No: 480253
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYFER SUNA BARTU CANDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Sociology, International Relations
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışma temelde, Mürşitpınar-Kobanê sınır bölgesi özelinde Türkiye-Suriye sınır hattındaki sınır inşa ve bozma pratiklerini ele almayı amaçlar. Sınır teorisinin ve sınır terminolojisinin detaylı olarak anlatıldığı çalışmanın ilk bölümünden sonra, ikinci bölümde cumhuriyetin ilk yıllarından bugüne değin devlet eliyle yapılan sınır inşa pratikleri, sırasıyla sınır taşı, dikenli tel, mayın, gözetleme kuleleri, sınır kapıları ve en güncel hali ile duvar ele alınmıştır. Bu bölümde ayrıca dünyadaki benzer örneklerinden biri olarak Filistin'deki Ayırma Duvarı'ndan yararlanılmıştır. Son bölümde ise devletin sınır inşa pratiklerine karşı sınır insanlarının sınır bozma pratiklerine odaklanılmaktadır. Burada, sınır insanlarının sınıra rağmen sınırın öteki tarafıyla sürdürdükleri ekonomik, kültürel ve politik ilişkiler incelendikten sonra, sınır bozma faaliyetleri olarak kaçakçılık ve politik direniş detaylıca ele alınmıştır. Bölgedeki saha çalışmasından ve gözlemlerden yola çıkarak bu çalışmada öne sürdüğüm temel iddia ise, Türk devletinin sınır inşa pratiklerinin bölgedeki (Suriye ile Türkiye) Kürtler arasındaki iletişimi koparmayı amaçladığıdır. Bu iddia, Suriye iç savaşından sonra Türk devletinin sınıra örmeye başladığı duvar merkeze alınarak dile getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze border building and breaking practices at the Turkish-Syrian border in the context of the Mürşitpınar-Kobanê border region. After the first chapter of this study, which explains the border theory and terminology in detail, the second chapter deals with border building practices –chronologically boundary stones, barbed wire, landmines, watch towers, border gates, and the wall with its most recent form- carried out by the state from the early Republican era to this day. Besides, in this chapter, I have benefited from the Separation Wall in Palestine as one of the similar cases around the world. The last chapter focuses on border breaking practices of people of the border region as opposed to border building practices of the state. After an analysis of cross-border economic, cultural, and political relations maintained by people of the border region despite the border, the chapter introduces the smuggling and political resistance in detail as border breaking practices. My main argument based on the field research in and observations from the region is that border building practices of the Turkish State aim to cut the communication between the Kurds in the region (Turkey and Syria). I raise this argument by concentrating on the wall the Turkish State has started to build after the Syrian civil war.