Consumers' mobile application usage in Turkey
Türkiye'deki tüketicilerin mobil uygulama kullanımı
  1. Tez No: 480254
  2. Yazar: YİĞİT AŞIROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASLIHAN NASIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 231
Özet
Mobil uygulamalar, mobil teknolojinin yardımıyla ortaya çıktı ve tüm Dünya'da popülarite kazandı. Yeni nesiller mobil internet tabanlı bir dünyada gözlerini açıyorlar ve zaman ve mekan kısıtı gözetmeksizin parmaklarını kullanarak akıllı cihazlar ve mobil uygulamaları kullanarak bilgiye erişebiliyorlar. Mobil işletim sistemlerinin çeşitliliği mobil uygulamalara olan ihtiyacı ortaya çıkartıyor ve yeni mobil internet teknolojileri mobil uygulamaların yaygınlaşmasına yardım ediyor. Bu çalışmada, Türkiye'deki tüketicilerin mobil uygulama kullanımı araştırılmaktadır. Çalışmanın amacı, Türkiye'deki mobil uygulama memnuniyeti ve uzun dönemli mobil uygulama kullanımına yol açan davranışları genel olarak saptamaktır. Bulguları ortaya çıkartmak için mobil uygulama memnuniyetine yol açan faktörler literatürün yardımı ile tanımlanmış ve anket yardımı ile toplanan veriler kullanılarak hipotezler test edilmiştir. 845 katılımcının soruların tamamına verdikleri yanıtlar analizlerde kullanılmıştır. Sonuç olarak başarılı mobil uygulamarın özellikleri aşağıdaki gibi sıralanmıştır: Bir mobil uygulama kullanışlı olmalıdır, kullanıcıların tercih ve ihtiyacına göre kolaylıkla değiştirilebilmelidir, estetik tasarıma sahip olmalıdır ve hızlı çalışmalıdır, mobil servis sağlayısının potensiyelini kullanmalıdır, güvenilir olmlaıdır ve kullanıcılarının bilgilerini farklı amaçlar için kullanmamalıdır, iyi bir imajı olmalıdır ve kullanıcılarına prestij kazandırmalıdır, kolaylıkla erişilebilir olmalıdır ve her zaman kolaylıkla kullanılabilmelidir, kullanıcılarına deneme imkanları sunmalıdır, iyi bir marka imajı sunmalıdır.
Özet (Çeviri)
Mobile applications have emerged with the help of mobile technology and they became popular all over the world. New generations born into mobile internet based world and they reach knowledge from everywhere and every time by using their fingers over smart devices and mobile applications. Mobile operating systems' variety brings the need of mobile applications and new mobile internet technologies help mobile applications' penetration. In this study, consumers' mobile application usage in Turkey is investigated. The purpose of study is to determine the factors that effect satisfaction from loyalty level of mobile application users in Turkey. In order to present findings, mobile application satisfaction factors are identified with the help of literature and hypotheses are tested by using data gathered via online questionnaire. Full answers of 845 respondents are used for analysis. As a result, it is found that, successful mobile applications must have following features: A mobile application must be useful, a mobile application must be easily customizable according to user's preferences and personality, a mobile application must have an aesthetic design and work fast, a mobile application must use network operator's potential, a mobile application must be trustworthy and should care about users' information security and privacy, a mobile application must have a good image and give prestige to its users, a mobile application must be easily accessible and simply usable at every time, a mobile application must offer trial opportunities to its users, a mobile application must have a good brand impact.