Annotation and working memory in second language reading, incidental vocabulary learning, and perceived cognitive load
İkinci dilde okuma, rastlantısal kelime öğrenimi, ve bilişsel yük algısında açıklayıcı not ve işler bellek kapasitesinin rolü
  1. Tez No: 480258
  2. Yazar: BURCU VAROL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NACİYE GÜLCAN ERÇETİN KOCA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 210
Özet
Bu çalışma, açıklayıcı notların (AN) ve işler bellek (İB) kapasitesinin okuduğunu anlama, rastlantısal kelime öğrenme ve okurların bilişsel yük algısı üzerindeki etkisini gruplar arası bir araştırma deseniyle incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmada araştırılan bağımsız değişkenler, AN türü (kelime-seviyesinde ya da konu-seviyesinde) ve AN'in sunuluş yeridir (metin içinde açılır pencerede ya da metin dışında ayrı ekranda). Yüz yirmi ileri seviyede ikinci dil öğrencisi dört deney grubundan birine atanmış ve ortama entegre edilmiş bir izleme yazılımının olduğu elektronik bir metni okumaları istenmiştir. Okumaları bittikten sonra serbest hatırlama, çoktan seçmeli okuduğunu anlama, kelime tanıma, ve kelime türetme testlerini tamamlamışlardır. Sonuçlar AN türünün etkisinin okuduğunu anlama ölçeğine göre değiştiğini, kelime düzeyindeki AN'lerin özellikle kısa vadeli kelime öğreniminde tutarlı bir belirleyici olduğunu göstermiştir. AN'in sunuluş yerinin etkisi ise ölçek türüne ve AN türüne bağlı olarak farklılık göstermiştir. İB kapasitesi okuduğunu anlamada önemli bir rol oynamıştır ve özellikle notların açılır pencere sunulması ile birlikte en iyi sonuçları vermiştir. Bilişsel yük ile ilgili olarak, okuyucuların kendi beyanlarına göre hiçbir etmenin önemli bir etkisi olmamakla birlikte, kaydedilen verilere göre AN türünün önemli bir etkisi gözlemlenmiştir. Bu çalışmadan çıkarılan sonuçlar, okurların sınırlı kapasitelerini aşmayacak şekilde açıklayıcı notların elektronik metinlere eklenmesi konusunda öğretim tasarımcılarına faydalı bilgiler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study attempts to explore the role of annotations and working memory capacity (WM capacity) in reading comprehension, incidental vocabulary learning, and the perceived cognitive load (CL) through a between groups design. The independent variables investigated in this study were annotation type (lexical versus topic-level) and annotation location (pop-up window versus separate window). One hundred-twenty high proficiency level second language learners were assigned to one of the four treatment conditions and were asked to read an electronic text wherein a built-in tracking software recorded their interactions. Upon reading, they were given free recall, multiple choice comprehension, vocabulary recognition, and vocabulary production tasks. Findings showed that the effects of annotation type changed according to the task used to gauge comprehension while lexical annotations were found to be the consistent determinant of short-term vocabulary learning. The effect of annotation location was less clear-cut as it produced different results in conjunction with different annotation types for different measures. WM capacity played a major role in reading comprehension, and especially when combined with the effect of pop-up window glossing conditions, it led to the best results. As for the results on CL, no significant effects were observed in the self-ratings and only a significant gloss type effect was detected in terms of the recorded annotation use. Implications drawn from this study can inform instructional designers as to the facilitative effects of annotation use that would not overload limited capacities of readers.