Comparison of traditional and computer-based instruction on the theme of recycling
- Tez No: 480259
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM RAŞİT BİLGİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Günümüz kalkınmasında genel amaç, istenen ilerlemenin sağlanmasıyla birlikte, iyi yaşam şartlarının da korunmasıdır. Bu hedeflerin sürekliliği, çevre ile ilişkimize ve teknolojik ilerlemede bunu ne kadar iyi gözettiğimize bağlıdır. Bu kapsamda, çevre eğitimi büyük öneme sahiptir. Bu çalışmanın amacı, geri dönüşüm konusunun verimli öğretimi için nasıl bir öğretim tasarımı oluşturulması gerektiğini belirlemektir. Bu araştırma, geri dönüşüm teması için, aynı içerik ve akış şemasına sahip klasik ve bilgisayar tabanlı öğretim tasarımlarını karşılaştırmaktadır. Bu iki öğretim tasarımının öğrenmeye etkisi, ilköğretim 3. sınıf öğrencilerinden oluşan çalışma grubunun bilgi ve tutum çıktıları ile değerlendirilmiştir. Bulgular, grup performanslarının her iki tasarımla da arttığını göstermiştir. Bununla birlikte, sonuçlar iki tasarımın da başarı için diğerinden daha etkili olmadığını göstermiştr. Buradan, geri dönüşüm konusunun, öğrencilerin ve öğretim ortamının durumuna göre bu iki tasarımdan herhangi biriyle öğretilebileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In today's development, the general objective is achievement of desired progress on one hand and maintenance of good quality living conditions on the other. The sustainability of these goals depends on our relationship with the environment and how well we take care of it as we progress technologically. In this context, environmental education has crucial importance. This study aims to determine what kind of an instructional design should be implemented for teaching the recycling topic efficiently. This research compares traditional and computer-based instructional designs on the theme of recycling, each having the same content and flowchart. The effects of these two instructional designs on learning are evaluated based on comprehension and attitude outputs of the study group consisting of 3rd grade primary school students. Findings note that the performance of the groups increased with both designs. However, the results show that neither one of the instructional designs lead to a greater impact than the other one on achievement. It is concluded that recycling can be taught in either design, depending on the conditions of the learners and the learning environment.