El-Hâvi'l-Kebîr ile Nihâyetu'l-Matleb adlı eserlerin satım akdi bölümlerinin muhteva ve metot açısından karşılaştırılması
- Tez No: 480271
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MESUT BAYAR
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Hukuk, Law
 - Yıl: 2017
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Dicle Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışmayla, Şâfiî furû fıkhın gelişimine damgasını vuran Ebû'l-Hasen el-Mâverdî'nin el-Hâvi'l-kebîr'i ile İmâmu'l-Harameyn el-Cüveynî'nin Nihâyetu'l-matleb adlı eserlerinin, muhteva ve metot açısından karakteristik özellikleri ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Şâfiî mezhebinin erken dönem müçtehitlerinden olan Mâverdî ve Cüveynî, gerek ilmi kişilikleri bakımından olsun gerekse eserleri açısından olsun, Şâfiî mezhebindeki tesirleri tartışılmaz bir gerçektir. Kendilerine has üslupları, içtihat ederken takip ettikleri metotlar ve mezhebin genel kabullerine riayet etmeleri açısından mezhep içinde fevkalade önemli bir konuma sahiptirler. Bu çalışma, Mâverdî ve Cüveynî'nin ilmi kişiliklerini, ilgili bölümlerin muhteva ve metot açısından karşılaştırmasını ele almaktadır. Bu çalışma sayesinde, hem Mâverdî'nin hem de Cüveynî'nin fıkhi kişilikleri, bakış açıları ve mezhep içi konumları ortaya çıkarılmıştır. Anahtar Kelimeler Ebû'l-Hasen el-Mâverdî, İmâmu'l-Harameyn el-Cüveynî, el-Hâvî'l-kebîr, Nihayetu'l-matleb, Satım Akdi
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to find out the characteristic features of two works in terms of content and method. These two works are Nihayetu'l-matleb by Imâmu'l-harameyn el-Cüveynî and el-Hâvî'l-kebîr by Ebû'l-Hasen el-Mâverdî that made their mark on Shafi'i Islamic Law issues. Among the early Islamic Law interpreters of Shafi'i sect, Cüveynî and Mâverdî's effect on Shafi'i sect both in terms of their scholarly personalities and their works is an indisputable reality. They have a very important position in the sect in terms of their distinctive style, the methods they use during jurisprudence and obeying the general acceptances of the sect or not. This study deals with the scholarly personalities of Mâverdî and Cüveynî and the comparison of related chapters in terms of content and method. By means of this study, both Mâverdî and Cüveynî's scholarly personalities, their points of view and their position in the sect have been found out. Key Words Ebû'l-Hasen el-Mâverdî, Imâmu'l-Harameyn el-Cüveynî, el-Hâvî'l-kebîr, Nihayetu'l-matleb, Contract of sale.